28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stolica Apostolska nie jest stroną w sprawach o odszkodowania za pedofilię w Belgii

Ocena: 0
542

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który odrzucił skargę grupy osób domagających się od Stolicy Apostolskiej wypłaty odszkodowań za wykorzystanie seksualne, jakiego doznali w Kościele katolickim w Belgii.

Fot. pixabay.com/CCO - Europejski Trybunał Praw Człowieka

W uzasadnieniu Europejski Trybunał Praw Człowieka powołał się na status Stolicy Apostolskiej, której przysługuje immunitet na mocy prawa międzynarodowego.

W zbiorowym pozwie cywilnym, złożonym w 2011 roku w Belgii, 24 wnioskodawców narodowości belgijskiej, francuskiej i holenderskiej domagali się odszkodowania od Stolicy Apostolskiej, władz Kościoła katolickiego w Belgii i stowarzyszeń katolickich. Powoływali się na „szkody spowodowane przez strukturalnie wadliwy sposób, w jaki Kościół stawiał czoło problemowi wykorzystywania seksualnego” w swoich szeregach.

W 2013 roku belgijski sąd uznał, że nie ma jurysdykcji nad Stolicą Apostolska. I choć 20 spośród wnioskodawców otrzymało odszkodowanie za pośrednictwem ośrodka arbitrażowego, to w 2017 roku grupa ta zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z zażaleniem, że uniemożliwiono jej wniesienie skargi przeciwko Stolicy Apostolskiej.

Dziś trybunał w Strasburgu orzekł, że nie doszło do naruszenia przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczących „prawa dostępu do sądu”. Ponadto ponieważ Stolica Apostolska „posiada cechy porównywalne z cechami państwa”, belgijski wymiar sprawiedliwości był uprawniony do wyciągnięcia z nich wniosku, że „Stolica Apostolska jest zagranicznym suwerenem, mającym te same prawa i obowiązki, co państwo”. Przysługujący jej immunitet jest zgodny z zasadami prawa międzynarodowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter