29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stacja 7: ŚDM zrodziły pragnienie Boga wśród młodzieży

Ocena: 0
570

Istnieje duża potrzeba dobrej komunikacji w Kościele, szczególnie z ludźmi młodymi. Między innymi pokazały to Światowe Dni Młodzieży, dzięki którym jeszcze lepiej zrozumieliśmy potrzeby komunikacyjne.

fot. Mazur/episkopat.pl

Wbrew powszechnemu poglądowi, po ŚDM została duża grupa młodych, przyzwyczajonych do tego, że im się komunikuje o Bogu, papieżu i wspólnocie - mówi w rozmowie z KAI Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja 7, nawiązując do działalności medialno-edukacyjnej, prowadzonej w polskich diecezjach przez Fundację Medialną 7.

Jak wyjaśnia Aneta Liberacka, portal Stacja 7, należący już dzisiaj do Fundacji Medialnej 7, powołanej przez archidiecezję warszawską, funkcjonuje obecnie w ramach dwóch oddziałów: krakowskiego, zajmującego się głównie redakcją portalu stacja7.pl i działań z nim związanych oraz stołecznego, który zajmuje się m.in. prowadzeniem Akademii Dziennikarstwa i projektami wspierającymi komunikację w Kościele i integrację diecezji.
– Połączenie z archidiecezją warszawską otwiera nam możliwości na wspólne tworzenie i rozwój portali należących do Kościoła. W planach mamy stworzenie silnego portalu wspierającego informacje z życia Kościoła, ale również integrację diecezji poprzez budowę wspólnej platformy komunikacyjnej. Chcielibyśmy razem z diecezjami tworzyć grupę medialną, opartą na współpracy ze społecznościami lokalnymi. Celem realizacji takich projektów jest integracja diecezji oraz dobra komunikacja nie tylko pomiędzy diecezjami ale także z każdą parafią w Polsce – wyjaśnia Liberacka.

– W ramach naszych projektów edukacyjnych chcemy zająć się 'dobrymi talentami', odkrytymi w Kościele katolickim podczas warsztatów Akademii Dziennikarstwa. Przy tej okazji spotykamy zdolnych młodych ludzi i staramy się ich wspierać, aby rozwijali się i nadal zajmowali komunikacją w Kościele" – dodaje redaktor naczelna portalu Stacja 7. Przypomina, że okazją do wykształcenia młodych liderów komunikacji w diecezjach były warsztaty poprzedzające ŚDM, które przygotowywały młodych do profesjonalnego relacjonowania diecezjalnych przygotowań i przebiegu spotkania.

Te działania mają być kontynuowane w diecezjach, np. poprzez przygotowanie narzędzi i strategii komunikacji medialnej dla poszczególnych diecezji. Jak wyjaśnia szefowa portalu Stacja 7, takie rozwiązania zostały już zaproponowane w diecezji drohiczyńskiej, a obecnie są konsultowane w archidiecezji warmińskiej.

"Od początku istnienia portalu Stacja7, czyli od 5 lat, udało nam się zgromadzić autorów, partnerów i różne środowiska działające na rzecz ludzi młodych, począwszy od gimnazjalistów, poprzez licealistów, aż do osób rozpoczynających studia. Dla nich komunikacja jest bardzo ważna i musimy przeniknąć do ich świata, który znacznie różni się od tego, w którym funkcjonuje moje pokolenie, czy nawet osoby kończące dziś studia. Dziś formą i treścią musimy dopasować się do ludzi młodszych" - zauważa Liberacka i podkreśla, że znalezienie dobrego sposobu dotarcia do bardzo młodych użytkowników wciąż pozostaje dużym wyzwaniem.

Pomocą ma być większa aktywność diecezji w mediach społecznościowych, a także organizacja warsztatów formacyjnych. Ten ostatni projekt motywowany jest właśnie doświadczeniem przygotowań do ŚDM, kiedy to młodzi ludzie, zainspirowani przez Stację 7, chętnie gromadzili się by dyskutować np. o swojej przyszłości, roli jako mężczyzny i kobiety, czy powołaniu ludzi młodych.

"Dzięki Światowym Dniom Młodzieży jeszcze lepiej zrozumieliśmy potrzeby komunikacyjne w Kościele i wśród ludzi młodych. Wbrew powszechnemu poglądowi, po ŚDM została duża grupa młodych, przyzwyczajonych do tego, że im się komunikuje o Bogu, papieżu i wspólnocie. Oni tych komunikatów dalej oczekują" - podpowiada Liberacka.

Fundatorem Fundacji Medialnej 7 jest archidiecezja warszawska. W jej radzie zasiada biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski, dyrektor Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak Danuta Skóra oraz ks. Bartłomiej Pergoł. W skład zarządu fundacji wchodzą prezes Aneta Liberacka i wiceprezes ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter