14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stać po stronie wartości

Ocena: 0
503

Gonitwa za pieniądzem i karierą spowodowała, że zapomnieliśmy o tym, że fundamentem trwania narodu jest wychowanie młodego pokolenia. - mówi Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w rozmowie z Agnieszką M. Domańską

fot. archiwum Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Jan Józef Kasprzyk – historyk, publicysta, działacz społeczny i samorządowiec, w latach 2016-2017 p.o. szefa, od 2017 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Sierpień jest miesiącem historycznych rocznic. Czy przy tej okazji będziemy potrafili zapomnieć o podziałach społecznych?

Są wydarzenia w polskiej historii, których wspominanie, bez względu na bieżące spory polityczne, powinno nas łączyć. Te wydarzenia tworzą bowiem nasz polski kod kulturowy. Jednym z takich wydarzeń jest bez wątpienia powstanie warszawskie. Cieszyć się należy, że już nie tylko Warszawa, ale cała Polska, 1 sierpnia każdego roku o godzinie 17 staje w zadumie, milczeniu i modlitwie.

Niestety nie zawsze tak było. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku nie dla wszystkich było to oczywiste. W sferze publicznej dominowało hasło „wybierzmy przyszłość”, a ci, którzy to hasło głosili, próbowali przekonywać, że przeszłość i historia jest zbędnym balastem. Do takiego stanu rzeczy, jaki mamy dzisiaj, dochodziliśmy długo. Ja od najmłodszych lat w godzinę „W” uczestniczyłem w uroczystościach na Powązkach i pamiętam rok 1994, 50. rocznicę wybuchu powstania. Wtedy pod pomnikiem Gloria Victis nie było miejsca dla bohaterów tamtych wydarzeń – w pierwszych szeregach stali luminarze polskiego życia politycznego, a żołnierze Armii Krajowej stali za barierkami.

 

A jednak zmieniła się nasza świadomość historyczna. Jak to się stało?

Wykonana została gigantyczna praca, aby wprowadzić do krwioobiegu narodowej pamięci świadomość tego czym było powstanie warszawskie. To przede wszystkim ogromna zasługa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który uznał, że należy prowadzić bardzo aktywną politykę historyczną, kształtującą świadomość narodu. Jednocześnie podkreślał, że trzeba realizować ją w sposób nowoczesny, nośny dla młodego pokolenia, tak, aby w oparciu o rocznice historyczne odbudowywać i tworzyć coś niezwykle ważnego – polski kod kulturowy, czyli kręgosłup narodu.

Do pierwszych dużych obchodów rocznicy wybuchu powstania po zakończeniu II wojny światowej (pomijam oczywiście okres PRL, kiedy chciano wymazać tę rocznicę z pamięci Polaków) doszło dopiero w 2004 roku, podczas otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego. Uroczystości miały wtedy rangę międzynarodową.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 31 (771), 02 sierpnia 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 12 sierpnia 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter