28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie z powstańcami w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ocena: 0
2194

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Z okazji zbliżającej się 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego  prezydent Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z powstańcami warszawskimi. Podczas uroczystości, która odbywała się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe. W uroczystościach wzięła również udział przewodnicząca rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Przed spotkaniem prezydent złożył kwiaty pod znajdującą się na fasadzie siedziby muzeum tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był inicjatorem powstania tej placówki.

– Walczyliście za wartości, nie walczyliście z zemsty, to nie było najważniejsze przesłanie powstania warszawskiego, przesłaniem była walka o wolność, było pragnienie wolnej ojczyzny i pragnienie wolności, jako takiej – podkreślił prezydent, zwracając się do powstańców.

– Trzeba powiedzieć, że chociaż powstanie w sensie militarnym nie wygrało, chociaż nie odnieśliście wielkiego, spektakularnego zwycięstwa, nie udało się wyzwolić Polski, to Warszawa w jakiejś swojej części była wolna przez 63 dni – dodał.

– Jeżeli ktoś pyta, czy polemizuje, czy było warto, to chociaż nie żyłem w tamtej chwili, nie było mnie na świecie, urodziłem się dziesiątki lat później, to patrząc na państwa i patrząc na to, jak wy patrzycie na swoich przyjaciół, towarzyszy broni i na to muzeum i po tym, jaki jest dzisiaj wasz stosunek do Polski, do wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyzny – jestem przekonany, że było warto – oświadczył Andrzej Duda. 

Duda przypomniał, że pamięć o powstaniu warszawskim była przez władzę komunistyczną zacierana, ale – jak podkreślił – "nigdy nie udało się jej zatrzeć, bo była tak silna". – Nie można było zabronić czcić powstania warszawskiego i powstańców warszawskich, a jednocześnie nie dało się tego zawłaszczyć, bo powstanie warszawskie w istotnej swojej części było sprzeciwem wobec nadchodzącego komunistycznego zniewolenia –  mówił.

Prezydent przywołał słowa Józefa Szczepańskiego ps. Ziutek – żołnierza AK, który pisał: "Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci". – Przecież wszyscy pamiętamy te słowa i właśnie za to składamy wam hołd. Jestem przekonany, że odczuwacie, nasi wspaniali bohaterowie, ten ogromny szacunek, jaki młodzież ma dla państwa, nie tylko 1 sierpnia każdego roku, ale każdego dnia. Za to jacy i kim byliście i jesteście – podkreślił Duda zwracając się do powstańców.

– Zawsze o tym mówię – ale sądzę, że nigdy dość – jak bardzo wdzięczna jest Polska swoim bohaterom. Tym, którzy są dziś, jako świadkowie historii i tym, którzy odeszli oraz tym, którzy wtedy polegli i nie doczekali wolnej Polski (...). Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach także, a może przede wszystkim dzięki takim instytucjom jak Muzeum Powstania Warszawskiego – wielkie dzieło prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, obiecane przez niego mieszkańcom, kiedy został prezydentem Warszawy i kiedy twardo zdecydował, że to od dziesiątków lat obiecywane miejsce, wreszcie powstanie – powiedział prezydent.

Muzeum Powstania Warszawskiego powstało w 2004 r. Najważniejsze decyzje dotyczące przyszłej placówki zapadły na spotkaniu Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego prezydenta m.st. Warszawy, z powstańcami warszawskimi w lipcu 2003 r. Ustalono m.in. przyszłą lokalizację – wybrano budynek dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej. Wówczas to Lech Kaczyński obiecał powstańcom, że nowoczesne muzeum będzie gotowe na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Z wielkim szacunkiem chcę pochylić głowę przed pamięcią Lecha Kaczyńskiego i przed tymi, którzy przyczynili się do stworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego – powiedział prezydent podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydent podkreślił, że chociaż nie wychował się w Warszawie, rozumie niezwykle doniosłe znaczenie Muzeum Powstania Warszawskiego dla powstańców i wszystkich, którzy pamiętają o Powstaniu Warszawskim i chcą czcić pamięć poległych i żyjących powstańców.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter