W Rzymie trwa międzynarodowe spotkanie pod hasłem „Wołanie o pokój”, organizowane przez Wspólnotę św. Idziego, którego zwieńczeniem jest popołudniowe spotkanie w Koloseum z udziałem papieża Franciszka.

Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch uważa, że modlitwa o pokój ukazuje, iż jest on przede wszystkim darem Boga, a my pozostajemy narzędziami tego pokoju. Zwraca uwagę, że pierwszą jego formą jest pokój człowieka z Bogiem. Wszystkie inne wymiary pokoju są jego skutkiem, dlatego modlitwa o pokój jest podstawowa.
Jest bardzo ważne, aby modlić się razem z papieżem Franciszkiem, ponieważ on jest sługą pokoju, nie tylko dla katolików, ale dla całej ludzkości. Szczególnie istotne pozostaje, że wszystkie religie podkreślają wielkie znaczenie modlitwy. Istnieje wielka różnorodność między nami – jestem tym bardzo poruszony
– podkreśla br. Alois.
Ale modlitwa jest dla każdego najważniejsza, w modlitwie już jest jedność i możemy w niej antycypować pokój, którego oczekujemy dla świata.
Uczestniczący w spotkaniu, łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa zauważył, że w zbiorowej świadomości panuje przekonanie, że to religie są częstym powodem konfliktów.
Kiedy religie zostają zmieszanie z polityką stają się znakomitym narzędziem manipulacji. Powinniśmy odzyskiwać pierwotny sens wiary religijnej, która opiera się na spotkaniu z Bogiem i uznaniu siebie nawzajem za braci. Modlitwa w Koloseum jest właściwym momentem, aby przypomnieć o wielu konfliktach na świecie
– zaznaczył abp Pizzaballa.
Papież Franciszek użył określenia: „wojna światowa w kawałkach” i jeśli połączymy te wszystkie kawałki zobaczymy obraz katastrofalnej sytuacji na świecie. Pragniemy modlić się, aby ten obraz przemienił się w sposób pozytywny, w pogodniejszej perspektywie, przede wszystkim dla młodych pokoleń.