16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II

Ocena: 0
135

Bądźcie ludźmi uczciwymi którzy kochają drugiego człowieka - zaapelował do dzieci i młodzieży metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W Tłuszczu pod Warszawą rozpoczął się 32.Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II, który zgromadził 40 placówek z kraju i z zagranicy, w przedstawiciele z Wilna i z Grodna.

Fot. Vid Gajšek / wikipedia / CC BY 3.0 / Link

Zjazd zainaugurowała uroczysta msza św. w kościele Przemienienia Pańskiego, której przewodniczył metropolita lwowski. Liturgię koncelebrował także bp Romuald Kamiński, oraz bp Henryk Tomasik.

Wskazując na przykład św. Jana Pawła II abp Mokrzycki zachęcał w homilii do życia w oparciu o wartości chrześcijańskie. – Bądźcie ludźmi uczciwymi, a wówczas będziecie nie tylko dobrze postrzegany przez innych, ale również zadowoleni z siebie, ponieważ będziecie mieć czyste sumienie. Jako uczciwi chrześcijanie, szanujcie siebie i drugiego człowieka, miłujcie Boga i bliźniego – prosił metropolita Lwowa.

Przekonywał, że ten kto wybiera Chrystusa i buduje na Nim, nigdy nie jest sam. – Jezus chce być waszą podporą umacniając was w młodzieńczej walce o zdobywanie takich cnót jak: wiara, miłość, uczciwość, szlachetność, czystość, czy wielkoduszność. Natomiast=, kiedy będzie wam trudno, kiedy będziecie przeżywać zawody - niech wasza myśl zawsze biegnie ku Chrystusowi. On pomoże wam przetrwać każdą trudność – zapewniał abp Mokrzycki.

Na zakończenie liturgii bp Henryk Tomasik przywołał słowa św. Jana Pawła ze ŚDM w Toronto „Jeżeli kochacie Chrystusa, kochajcie także Kościół” zachęcając do troski o wspólnotę ludu Bożego.

- Kościół jest święty, ponieważ święty jest Chrystus, każdy sakrament jest święty, święta jest również Ewangelia, zaś najcenniejszą wartością jest Najświętszy Sakrament – mówił duchowny. Zwrócił uwagę, że Kościół ma także ludzkie oblicze, które tworzy każdy z członków wspólnoty. – To oblicze wymaga tego, o co prosił Jezus Chrystus św. Franciszka - mówiąc mu: „Odbuduj Mój Kościół”. – Jesteśmy zatem zaproszeni, by w duchu św. Jana Pawła II budować tę piękną i wspaniałą budowlę – podsumował bp Tomasik.

Po liturgii złożono wieniec przed pomnikiem papieża. Następnie w pobliskiej szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu konferencję na temat ponadczasowych wartości, wygłosił Dyrektor Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie, ks. prał. Zdzisław Struzik.

Jutro uczestnicy zjazdu zwiedzanie Zespół Pałacowo – Parkowy w Chrzęsnem. Obejrzą multimedialną prezentację holograficzną opartą na technologii projekcji „żywego” obrazu w przestrzeni.

W ramach lekcji żywej historii odwiedzą „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Nawiedzą również Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie, gdzie znajduje się Bratnia Mogiła Bohaterów Poległych 1920 roku. W tym miejscu Jana Pawła II modlił się 13 czerwca 1999 roku.

Na zakończenie planowana jest wizyta w Domu Św. Faustyny w Ostrówku, gdzie Helena Kowalska pracowała przed wstąpieniem do zgromadzenia zakonnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -