25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sposób na świętego

Ocena: 0
2438

Po raz dziesiąty trzy papieskie szkoły z Mińska Mazowieckiego zapraszają 17 października na Powiatowy Dzień Papieski

fot. arch. Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim

Wszystko zaczęło się w 2008 r., kiedy Renata Bakuła, nowa nauczycielka języka polskiego ze Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim, pojawiła się w Gimnazjum Miejskim nr 2, które właśnie otrzymało imię Jana Pawła II, z propozycją wspólnego uczczenia 30. rocznicy wyboru Polaka na papieża. Do współpracy zostało też zaproszone Gimnazjum im. Karola Wojtyły z Huty Mińskiej – i tak zaczęła się trwająca do dziś przygoda z papieżem.

 

Turniej, gra miejska, klasówka

Pierwszą edycję wypełniły trzy konkursy: plastyczny dla uczniów podstawówek oraz recytatorski i muzyczny dla starszej młodzieży. Już wtedy skala odzewu zaskoczyła organizatorów: ponad 140 prac plastycznych z 30 szkół powiatu mińskiego, ponad 30 recytatorów dojrzale interpretujących papieską poezję i ponad 20 zespołów śpiewających teksty Wojtyły do własnej muzyki. To tylko zachęciło organizatorów do realizowania kolejnych pomysłów na Dzień Papieski w przyszłości. Dlatego rok później postanowiono pokazać ludzi działających w środowisku lokalnym na rzecz innych. Było też coś dla młodzieży: „Turniej o kremówkę” w piłkę nożną oraz spotkanie z Pawłem Juchniewiczem, biografem Jana Pawła II

W 2010 r. organizatorzy przygotowali konkurs multimedialny o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, w którym rywalizowały drużyny z gimnazjów z powiatu mińskiego. Do mądrej zabawy zaproszono też dorosłych, którzy wzięli udział w „Klasówce z papieża”. Z kolei rok później pojawiły się zupełnie inne formy świętowania Dnia Papieskiego: młodzież pisała listy do Jana Pawła II i fotografowała świat wokół, zainspirowana słowami papieża Polaka. Gimnazjaliści ze swoimi nauczycielami z mapami w rękach przemierzali Mińsk Mazowiecki w poszukiwaniu śladów Jana Pawła II w grze miejskiej.

 

Familiada, happening, konferencja

Podczas piątej edycji Powiatowego Dnia Papieskiego w 2012 r. młodzież tworzyła gazetki szkolne, które chciałby przeczytać Jan Paweł II. Przy tworzeniu szkolnej prasy pracowało 250 uczniów i 40 nauczycieli. Była także „Familiada papieska”, w której do rywalizacji stanęło ponad 20 rodzinnych drużyn.

Rok później w centrum miasta zorganizowano m.in. happening, podczas którego chętni mogli czytać fragmenty homilii, listów, adhortacji czy poezji papieża. Wśród czytających nie zabrakło starosty, wójta i burmistrza, byli dyrektorzy szkół, instytucji, biblioteki, poradni, muzeum, ośrodka pomocy, policjanci, strażnicy miejscy, uczniowie. Wśród mińszczan rozdano 5 tys. pocztówek przygotowanych z prac z konkursu fotograficznego. Wszyscy mogli też oglądać wystawę plenerową „Wielcy, wolni, solidarni” o Janie Pawle II i kard. Stefanie Wyszyńskim.

W 2014 r., dzięki współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, pojawiła się w Mińsku Mazowieckim wystawa „Pielgrzymka nadziei”. Podczas wernisażu w mińskim pałacu ogłoszono zwycięzców w konkursie na „Pocztówkę do świętego”, którego bilans był imponujący: 385 pocztówek z 50 szkół w powiecie mińskim, 43 laureatów, nagrody o wartości ok. 6 tys. zł

 

Dyktando, wywiad, projekt

Kolejnym pomysłem na Dzień Papieski w Mińsku Mazowieckim był w 2015 r. konkurs na wywiad z osobą, która spotkała Jana Pawła II, lub na zapis jej wspomnień. Efektem było powstanie folderu z „Papieskimi wspomnieniami”. Zorganizowano także „Dyktando papieskie”, w którym z ortografią zmagało się ponad 30 trzyosobowych drużyn, a w przerwie na sprawdzanie prac wystąpił Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Zeszłoroczne hasło Dnia Papieskiego, „Bądźcie świadkami miłosierdzia”, zainspirowało konkurs „Iskry miłosierdzia” na projekt charytatywny. Najlepsze projekty zostały nie tylko docenione przez konkursowe jury, ale i znaleźli się sponsorzy, którzy sfinansowali ich realizację.

 

Ulica Jana Pawła II

Tegoroczna, X edycja Powiatowego Dnia Papieskiego, będzie okazją do świętowania szkolnego jubileuszu. Maluchy z klas pierwszych szkół z Mińska Mazowieckiego i okolic 17 października razem z burmistrzem miasta uroczyście otworzą ulicę Jana Pawła II. Dzieci przygotują laurki dla papieża, a zgromadzone na ulicy pomachają wspólnie wiatraczkami do nieba, żeby nasz patron się do nas uśmiechnął.

Ale dziesiąta edycja to także okazja do podsumowań. Co rok inna formuła, co rok dobra organizacja i profesjonalne zespoły jurorskie, zawsze wsparcie władz lokalnych, instytucji, prasy, w tym tygodnika „Idziemy”, i niebanalne nagrody – to sprawia, że przedsięwzięcie zyskało w środowisku lokalnym uznanie. A to z kolei daje inspirację i energię i pomysły do organizowania Dni Papieskich w kolejnych latach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest wicedyrektorem SP nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 lutego

II Niedziela Wielkiego Postu
Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Rewelacja tajemnicy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter