17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spadła ilość zawieranych małżeństw i rozwodów w Polsce

Ocena: 0
457

Drastycznie spadła ilość zawieranych małżeństw i rozwodów w Polsce w 2020 roku. Nad powodami tych zjawisk debatowali m.in. w miniony poniedziałek duszpasterze odpowiedzialni za duszpasterstwo rodzin i narzeczonych w dekanatach diecezji radomskiej wraz z jej ordynariuszem bp. Markiem Solarczykiem. Jako jeden z wielu, choć nie jedyny powód wymieniano pandemię koronawirusa.

Fot. pixabay.com/CCO

W trakcie spotkania w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu dyskutowano o obecnej sytuacji rodzin w Polsce. Z danych statystycznych wynika, że drastycznie spadła ilość zawieranych małżeństw oraz rozwodów w Polsce w 2020 r. O ile w 2019 r. zawarto 183 tys. ślubów, to rok później było ich 145 tys. Podobna sytuacja dotyczy rozwodów. W 2019 było ich 63 tys. a w ubiegłym roku ok. 50 tys.

W diecezji radomskiej w latach 2015-18 było zawieranych ponad 4 tys. małżeństw a w 2020 r. tylko 2,6 tys. Podobna tendencja wystąpiła w poradnictwie rodzinnym. Każdego roku udzielanych było ok. 2-2,5 tys. porad a w 2020 r. – 640.

Wiele miejsca podczas dyskusji poświęcono towarzyszeniu duszpasterskiemu małżeństwom i rodzinom, zwłaszcza tym z niedużym stażem. Mówił o tym m.in. ks. prof. Jacek Goleń oraz ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin diecezji radomskiej.

Problem dotyczy zwłaszcza związków do piątego roku małżeństwa, kiedy pojawiają się pierwsze kryzysy. Dlatego proponujemy łączenie ważnych uroczystości w roku liturgicznymi z tematyką rodzinną, takie jak obchody Niedzieli Świętej Rodziny, Dnia Świętości Życia, czy uroczystości św. Józefa

– powiedział ks. Adamczyk w rozmowie z Radiem Plus Radom.

Proponujemy też akcentowanie różnych charyzmatów w rodzinie, takich jak: dzień dziecka, kobiet, babci i dziadka, teściowej czy dzień chorych. Wszystko po to, by towarzyszyć małżeństwom

– dodaje Kamila Rzepka z diecezjalnego duszpasterstwa rodzin. Przypomniała, że w tym roku przeżywamy w Kościele Rok Rodziny i św. Józefa. Dodatkowo w diecezji radomskiej trwa Jerycho Rodzin, czyli nieustanna modlitwa w intencji małżeństw i rodzin. Jerycho Rodzin potrwa do 21 listopada. Odbywa się przez 7 dni w każdym dekanacie i 24 godziny w każdej parafii. - Trzeba wykorzystać wszelkie te propozycje do systematycznej pracy z rodzinami poprzez zapraszanie ich do włączenia w różnego rodzaju ruchu w parafiach, organizacji i stowarzyszeń kościelnych – powiedziała Kamila Rzepka.

Zachęcano także do tego, by przygotowanie do małżeństwa nie skupiało się wyłącznie na sprawach formalnych, ale żeby traktowano je również jako element przygotowania formacyjnego.

Zwracaliśmy uwagę na potrzeba towarzyszenia rodzinom, które przeżywają problemy m.in. z powodu pandemii. Rodziny oczekują od duszpasterzy wsparcia przez dobre słowo, homilię poświęconą tematyce małżeńskiej

– zaakcentował ks. Adamczyk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter