8 sierpnia
sobota
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spada liczba Amerykanów deklarujących sie jako chrześcijanie

Ocena: 4.9
763

Coraz mniejszy odsetek obywateli USA uważa się za chrześcijan - wynika z najnowszego sondażu ośrodka Pew Research, niezależnej placówki badania opinii publicznej z Waszyngtonu. Tak określa się obecnie 65 proc. badanych, czyli o 12 proc. mniej, niż przed dekadą.

Fot. pixabay.com/CC0

Mniejszy odsetek deklaratywnych chrześcijan dotyczy zarówno katolików i osób związanych z różnymi odłamami protestantyzmu. W porównaniu z badaniami sprzed 10 lat z wiarą katolicką utożsamia się 20 proc. Amerykanów, co stanowi spadek o 3 proc., z kolei wśród protestantów ich odsetek zmniejszył się aż o 8 proc., czyli do 43 proc.

Jednocześnie w USA wzrósł odsetek ateistów z 2 do 4 proc., agnostyków - z 3 do 5 proc., a także Amerykanów, którzy twierdzą, że "nie utożsamiają się konkretnie z żadnym specyficznym wyznaniem czy też żadną zorganizowaną religią" - z 12 aż do 17 proc. Ten wzrost - jak podkreślają analitycy Pew Research - jest niezależny od podziałów rasowych, płci, miejsca zamieszkania, stopnia zamożności i wykształcenia respondentów. Istotnym czynnikiem określającym stosunek badanych do religii jest natomiast ich wiek.

O ile z chrześcijaństwem identyfikuje się aż 84 proc. badanych urodzonych w latach 1928–1946, a 76 proc. wśród pokolenia powojennego wyżu demograficznego urodzonego w latach 1946–1964, to wśród pokolenia millenialsów urodzonego w latach 1981–1996 zaledwie 49 proc. określa się jako chrześcijanie. Ateiści, agnostycy bądź osoby, które nie utożsamiają się z żadnym wyznaniem, stanowią aż 40 proc. tego pokolenia, a co dziesiąty millenials jest wyznawcą religii niechrześcijańskiej.

Sondaż ośrodka Pew Research potwierdził natomiast, że na stosunek do religii jako takiej wpływa tradycyjnie już płeć. Większy odsetek kobiet niż mężczyzn regularnie, przynajmniej dwa razy w miesiącu, uczestniczy w nabożeństwach - 50 proc. kobiet określających siebie jako chrześcijanki w porównaniu z 40 proc. mężczyzn. Również mniejszy odsetek kobiet niż mężczyzn (23 proc. do 30 proc.) stanowią ateistki, agnostyczki czy kobiety nieutożsamiające się z żadną religią.

Postępująca laicyzacja społeczeństwa amerykańskiego objęła nawet Latynosów, tradycyjnie utożsamianych w Stanach Zjednoczonych z Kościołem katolickim. Liczba deklarowanych katolików wśród Latynosów w ciagu ostatnich 10 lat spadła z 54 do 47 proc., przez co przestali w społeczności latynoskiej w USA stanowić większość.

Ankieta Pew Research jest uzupełnieniem kompleksowych raportów tej placówki badania opinii, opublikowanych pt. "Religious Landscape Studies" (Badania pejzażu religijnego) w 2007 i 2014 roku. Najnowszą analizę stosunku Amerykanów do religii oparto na 88 sondażach przeprowadzonych w latach 2009-2019 wśród prawie 169 tys. dorosłych obywateli USA.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ha 1, 12 – 2, 4; Ps 9, 8-13;Mt 17, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter