6 lutego
poniedziałek
Doroty, Bogdana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sondaż: 2/3 Niemców za zniesieniem obowiązku podatku kościelnego

Ocena: 5
400

Według sondażu instytutu badania opinii publicznej INSA, 67 procent Niemców opowiada się za zniesieniem obowiązkowego podatku kościelnego. Wśród katolików za takim krokiem opowiada się 68 procent - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Bild”. Jednocześnie jak podała gazeta tylko 16 proc. wszystkich respondentów jest przeciwnych zniesieniu podatku kościelnego, a kolejne szesnaście procent nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Dwa procent odmawia odpowiedzi w tej kwestii.

Fot. pixabay.com/CCO

Biskup Gregor Maria Hanke z Eichstätt powiedział gazecie "Bild", że Kościołowi "dobrze byłoby poszukać sposobów alternatywnego finansowania, ponieważ niemiecki kościelny system podatkowy raczej nie będzie wzorem na przyszłość”.

Obowiązkowy podatek kościelny wynosi 8 - 9 proc. zobowiązania podatkowego od osoby fizycznej, a musi je płacić każdy wierny danego Kościoła. Podatek ten ściąga państwowy system fiskalny, a następnie, potrącając dla siebie prowizję w wys. 4 proc. przekazuje poszczególnym związkom wyznaniowym.

Kościół katolicki w 2021 roku zebrał z tytułu podatku kościelnego około 6,7 mld euro. Ostatni raz podobna kwota była w 2019 roku. Jednocześnie jednak liczba jego członków maleje, a diecezje już teraz przygotowują się na konieczność funkcjonowania w niedalekiej przyszłości przy znacznie uboższych zasobach finansowych.

Podczas swojej podróży do Niemiec, podczas spotkania z katolikami zaangażowanymi w Kościele i społeczeństwie we Fryburgu Bryzgowijskim 25 września 2011 roku, Benedykt XVI wskazywał:

Kościół, kiedy jest uwolniony od obciążeń i przywilejów materialnych i politycznych może skuteczniej i prawdziwie po chrześcijańsku dotrzeć do całego świata, może naprawdę otwierać się na świat”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter