29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

SMS z receptą

Ocena: 0
1407

E-recepta daje kontrolę nad leczeniem zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi - mówi Janusz Cieszyński w rozmowie z Moniką Odrobińską

fot. Ministerstwo Zdrowia

Jakie są zalety e-recepty, wchodzącej w życie od początku stycznia?

Kluczowe zalety e-recepty to wygoda, oszczędność czasu i większe bezpieczeństwo terapii. Elektroniczna recepta jest zawsze czytelna – farmaceuta nie odeśle nas po pieczątkę czy też brakujący podpis lekarza ponownie do przychodni. Dodatkowo nie da się jej zgubić ani zniszczyć. Przede wszystkim jednak widnieje ona w systemie, do którego dostęp ma i pacjent, i lekarze, którzy wzajemnie mogą weryfikować, jakie leki pacjenci wykupują i przyjmują. To istotne przy ordynowaniu kolejnych medykamentów, m.in. ze względu na potencjalne interakcje.

Aż 17 proc. pacjentów nie wykupuje przepisanych leków – co przy chorobach przewlekłych może wpływać na konsekwencje leczenia. E-recepta daje kontrolę nad leczeniem zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi, który na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) sprawdzi przepisane dawkowanie lekarstwa. Na IKP mamy wgląd także w informacje o zdrowiu naszych dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia oraz osób, które nas do tego upoważniły.

E-recepta oszczędza też czas: może być wystawiona – po konsultacji z lekarzem – bez wizyty w gabinecie. Ponadto lekarz może też wystawić receptę na cały rok. Pacjent powinien jednak pamiętać o cyklicznych wizytach, bo czasami konieczna jest korekta czy zmiana leczenia.

 

Jak technicznie wygląda wystawienie e-recepty?

Lekarz wystawia receptę tak jak do tej pory, z tym wyjątkiem, że zamiast stempla na recepcie wczytuje się automatycznie podpis elektroniczny. Zmiany są dla pacjenta. Może on otrzymać elektroniczną receptę w trzech postaciach: wydruku informacyjnego albo – o ile podał dane kontaktowe na swoim Internetowym Koncie Pacjenta – czterocyfrowego kodu SMS lub wiadomości email. Logowanie na IKP w serwisie pacjent.gov.pl jest łatwe i odbywa się w kilku krokach. Korzystanie ze swojego konta IKP znacznie ułatwia sprawowanie kontroli nad leczeniem swoim i swoich dzieci. Jeśli chory nie zdecyduje się na korzystanie z IKP, od lekarza otrzyma w gabinecie wydruk informacyjny, wyglądający jak recepta, z tym, że dodatkowo na wydruku znajduje się informacja o dawkowaniu leków.

 

Czy wszystkie pozycje z recepty należy wykupić w tej samej aptece?

Nie jest to konieczne. Najważniejsze, by realizowanie recepty rozpocząć w ciągu miesiąca od daty jej wystawienia (w wyjątkowych przypadkach, np. przy antybiotykoterapii, jest to krótszy termin). Jeśli na recepcie widnieje kilka różnych specyfików, można je wykupić w różnych aptekach bez straty refundacji i bez konieczności sporządzania odpisu. Jeśli widnieje na niej kilka opakowań tego samego leku, ich zakup można rozłożyć w czasie, ale możliwy jest tylko w tej samej aptece.

 

Czy nadal będzie można wykupić zamiennik lekarstwa?

Tak, w tej kwestii nic się nie zmienia.

 

A jeśli chory sam nie jest w stanie wykupić leków?

Wówczas zaufanej osobie może przesłać SMS-em czterocyfrowy kod recepty razem z numerem PESEL. Wtedy ta osoba może udać się do apteki i na podstawie tych informacji odebrać przepisane leki.

 

Do kiedy będą obowiązywać recepty papierowe?

Dopóki nie minie termin ich ważności. Co prawda od 8 stycznia we wszystkich gabinetach powinny być wystawiane e-recepty, ale recepty papierowe także będzie można wypisywać – np. w sytuacji gdy brakuje dostępu do systemu, m.in. podczas wizyt domowych.

 

A co, jeśli system padnie?

Wówczas lekarz wystawi receptę papierową.

 

Niedługo po tym, jak zaczęły obowiązywać e-zwolnienia, lekarze mieli kłopot z ich wystawianiem. Zdarzało się, że pomagali im w tym… sami pacjenci. Jak zaradzić zagubieniu lekarzy?

Już teraz każdego dnia w całej Polsce trwają szkolenia lekarzy. Wsparcia udzielają tu Ministerstwo Zdrowia, NFZ i Izby Lekarskie. Ministerstwo prowadzi rejestr asystentów medycznych, którzy w imieniu lekarzy wypełniają elektroniczne dokumenty: zwolnienia, recepty, a w przyszłości także skierowania. Taka osoba – na podstawie dokumentacji medycznej sporządzonej przez lekarza w trakcie wizyty – wprowadza dane do systemu, jednak dopiero kilka godzin po wizycie. Ponieważ co trzecia recepta realizowana jest w ciągu pół godziny od wyjścia z gabinetu, trudno zmuszać pacjenta do dłuższego oczekiwania na e-receptę.

Rozumiemy obawy i pacjentów seniorów, i lekarzy seniorów, ale zachęcamy do korzystania z rozwiązań elektronicznych. Najstarszy lekarz, który wystawił e-receptę, ma 91 lat; najwięcej lekarzy, którzy je wystawiają, jest w przedziale wiekowym 61-70 lat. Już ponad 53 tys. lekarzy wystawia recepty w nowej formie. Co więcej, najstarszy pacjent, któremu taką receptę wydano, ma 111 lat. Do tej pory 8,5 mln pacjentów wystawiono już 46 mln e-recept: w lipcu w stosunku do recept papierowych wypisano ich 3 proc., w listopadzie było to już 31 proc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter