29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Smog kontra spacer

Ocena: 0
941

 

Miastami z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce są Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna. Badania potwierdzają, że dzieci z regionów „smogowych” bardziej chorują. – Wystarczy jednak, że wielkomiejski ośrodek zamienią np. na Suwalszczyznę, i okazuje się, że świetnie funkcjonują bez leków przeciwastmatycznych – mówi dr Grażyna Rybak. – Warto o tym pamiętać choćby przy planowaniu wakacji.

 


NIE TAKA WARSZAWA ZŁA

Wróćmy jednak do pytania: „smog – powód czy wymówka?”. Zagrożenie płynące z ekspozycji na zanieczyszczone powietrze jest bowiem tyleż realne, ile nadużywane. Zmysłowo nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić obecność smogu, dlatego warto śledzić stan powietrza, np. poprzez aplikację. – Mamy w Polsce ponad 270 stacji pomiarowych – mówi Barbara Toczko, wicedyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). – Na stacjach tych wykonywane są pomiary zawartości w powietrzu gazów: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu, tlenku węgla i benzenu. Informacja o stężeniach tych zanieczyszczeń aktualizowana jest co godzinę. Można ją śledzić na stronie powietrze.gios.gov.pl lub przez aplikację na smartfony „Jakość powietrza w Polsce”. Zawartość w powietrzu pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 mierzona jest dwoma metodami: automatyczną przez urządzenia działające on-line, i te informacje także są aktualizowane co godzinę, oraz manualnie. Wówczas co dwa tygodnie w laboratorium oznacza się wagę filtrów ze stacji pomiarowych, a na jej podstawie – stopień zanieczyszczenia.

Normy, zgodnie z którymi GIOŚ prowadzi pomiary, określa rozporządzenie, dlatego wyniki te charakteryzuje wysoka jakość. – Nie używamy czujników, które choć popularne, obarczone są dużym marginesem błędu – tłumaczy Barbara Toczko. – Czujniki te bowiem, między innymi, nie zawsze odróżniają parę wodną od pyłu zawieszonego i gdy powietrze jest bardzo wilgotne, mogą błędnie wykazywać wysokie stężenie pyłów w powietrzu.

Sześciostopniowej skali jakości powietrza towarzyszy ocena ryzyka. Bardzo dobra jakość powietrza oznacza, że zalecane są wszystkie aktywności. Dobra to jakość zadowalająca i niskie ryzyko dla zdrowia lub jego brak. Umiarkowana – akceptowalna – oznacza możliwe zagrożenie dla chorych, starszych, ciężarnych, dzieci. Dostateczna to zagrożenie dla zdrowia wspomnianej grupy ryzyka, ale także zdrowi mogą ograniczyć lub rozłożyć w czasie aktywność na powietrzu. Przy złej jakości powietrza grupa ryzyka powinna unikać aktywności na zewnątrz, reszta powinna ją ograniczyć. Jakość bardzo zła oznacza negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie; grupy ryzyka powinny bezwzględnie unikać wychodzenia, reszta powinna ograniczyć je do minimum, a aktywności fizycznej unikać, gdyż długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

– Kiedy mowa o dzieciach, chodzi o wiek do dziesięciu lat – mówi Barbara Toczko. – Chyba że są alergikami, wówczas unikanie wychodzenia w dni smogowe rekomendujemy niezależnie od wieku. Z kolei określenie „długotrwała ekspozycja” oznacza narażenie przez dłuższy czas. W ciągu roku przekroczenia normy dobowej dla pyłu PM 10 (czyli 50 µg/m3) mogą występować maksymalnie przez 35 dni, 36. dzień z przekroczeniem tej wartości jest przekroczeniem normy. Półgodzinny spacer w takich warunkach nie jest tak groźny, jak mieszkanie w nich na stałe lub całodzienna praca na wolnym powietrzu.

Barbara Toczko zaznacza, że w Warszawie zabudowa nie jest tak gęsta jak w innych miastach, również europejskich, jednocześnie w centralnej jej części brak indywidualnych źródeł ogrzewania. – Stężenia benzo(a)pirenu są tu niższe niż w niejednym uzdrowisku – mówi. – Owszem, duży ruch samochodowy powoduje emisję do powietrza tlenków azotu, jednak mimo tego oraz mimo napływu zanieczyszczonego powietrza z peryferyjnych dzielnic Warszawy i sąsiednich miast powietrze w stolicy przez większość roku jest dobre lub bardzo dobre. Na jego jakość zawsze mają wpływ: temperatura (im mroźniejsza zima, tym większe spalanie paliw związane z ogrzewaniem budynków), gęstość zaludnienia, dostępność dobrej jakości opału, wreszcie występujące lokalnie nielegalne spalanie śmieci.

Choć to nie reguła, to przed południem stężenie zanieczyszczeń zazwyczaj jest mniejsze; po południu często następuje większa stagnacja atmosfery, powodująca zmniejszenie siły wiatru, i stężenia zanieczyszczeń mogą być wyższe. – W czasie smogu lepiej z domu nie wychodzić wcale – mówi Barbara Toczko. – W Warszawie sytuacje takie występują rzadko. W południowej Polsce dni „smogowych” w sezonie grzewczym jest kilkadziesiąt, a na częstość ich występowania istotny wpływ mają warunki atmosferyczne, silniejszy wiatr lub opad deszczu czy śniegu, które obniżają stężenia zanieczyszczeń; cieplejsze dni z mniejszą emisją zanieczyszczeń również sprzyjają poprawie jakości powietrza.

W Warszawie, jak podkreśla Barbara Toczko, dni smogowych w tym sezonie grzewczym było zaledwie kilka, a do kwietnia będzie w sumie góra kilkanaście. Warto śledzić ich występowanie, by niepotrzebnie nie rezygnować ze spacerów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter