24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skoncentrowani na sobie

Ocena: 4.9
1240

Własne ego jest nie do zaspokojenia.

fot. Pixabay, CC0

Łatwo wymyślić scenariusz do kabaretu, który by obnażał śmieszność człowieka skoncentrowanego na sobie. Idzie na przykład taki delikwent odwiedzić ciężko chorego kolegę w szpitalu i opowiada ze szczegółami o małym zabiegu, jaki miał przed laty. Składa życzenia nowożeńcom – i szybko nawiązuje do własnego ślubu. Syn dzieli się drobnym sukcesem zawodowym, a nasz bohater wykorzystuje okazję, by po raz enty opowiedzieć o bramce, którą strzelił przed ćwierćwieczem.

W każdym środowisku można spotkać takie casusy. Nie ma zawodu, który by chronił przed chorobliwą autoreferencyjnością. Są nauczyciele czy profesorowie, którzy wciąż opowiadają wydarzenia z własnego życia – uczniowie przynajmniej mogą zakładać się, ile czasu będzie potrzebował, aby wskoczyć na ten „osobisty link”. Są duszpasterze, którzy zapominają, że nie wypada być w centrum uwagi, a tym bardziej ocierać się o możliwość tego, że stawiamy siebie za przykład.

Wszelkie egocentryzmy znajdują sprzyjające środowisko do rozwoju w konsumpcyjnym świecie. Ileż osób biega lub jeździ na rowerze nie w celu poprawy zdrowia czy rekreacji, ale aby zapisać swoje wyniki na odpowiedniej aplikacji i móc natychmiast podzielić się z innymi. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (700), 17 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -