6 czerwca
wtorek
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skomplikowany świat

Ocena: 5
1048

Trudne czasy wymagają szczególnie cierpliwej miłości.

fot. pexels.com

Każdy z was, młodzi przyjaciele,
znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”.
Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.
(…) Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości,
które trzeba „utrzymać” i „obronić”.

Jan Paweł II

Internet mocno zmienił świat. Media elektroniczne zburzyły bariery czasowe i przestrzenne, umożliwiając ludziom komunikację na masową skalę. Dzisiaj sieć nie tylko przekazuje informacje, lecz także wpływa na politykę, ekonomię, kulturę itd.

Dokument soborowy z roku 1965 o Kościele w świecie współczesnym – mowa była o owych czasach – nosi tytuł „Gaudium et spes”, od jego pierwszych słów: radość i nadzieja. Rzadko pamięta się o następnych słowach tej publikacji: „luctus et angor”, czyli smutek i trwoga – co już nie napawa takim optymizmem. W pierwszym akapicie dokument wskazuje na powiązanie Kościoła z rodzajem ludzkim i jego historią. Skoro świat mocno się skomplikował, to trudniejsza jest również sytuacja wiernych, którzy są powiązani z tym światem. Dziś ocena moralna wydarzeń nie jest tak prosta, jak kiedyś.

Wobec trudnych sytuacji budzą się chęci wykorzystania radykalnych środków. Istnieje pokusa, by rozwiązywać sytuacje podobnie jak to zrobił Aleksander Wielki, który jednym zamachem przeciął węzeł gordyjski. Według mitologii w świątyni Zeusa w Gordion we Frygii znajdował się bardzo splątany węzeł, który łączył jarzmo i dyszel starego królewskiego wozu. Wedle legendy człowiek, który rozplątałby węzeł, zostałby panem całej Azji. Gdy w 333 r. p.n.e. do Gordion przybył Aleksander Macedoński, dowiedział się o przepowiedni. Postanowił rozwiązać węzeł, by wykazać, że to on jest tym, który zdobędzie Azję. Według najpopularniejszej wersji opowieści, gdy zorientował się, że nie uda mu się rozplątać węzła, dobył miecza i go przeciął.

Trudne czasy wymagają szczególnie cierpliwej miłości. Otwarty dostęp do informacji wcale nie gwarantuje, że Ewangelia dociera do wszystkich. A jeśli dociera, to nie ma pewności, że zostanie dobrze zrozumiana. Syntezą wezwania naszych czasów mogą być słowa kard. Ratzingera z homilii na konklawe, w którym został wybrany na papieża: „W Chrystusie prawda i miłość stanowią jedność. W miarę jak zbliżamy się do Chrystusa, także w naszym życiu prawda zespala się z miłością. Miłość bez prawdy byłaby ślepa; prawda bez miłości byłaby jak cymbał brzmiący”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Wtorek, IX Tydzień Wielkanocny
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter