25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Senacka komisja za podniesieniem renty socjalnej

Ocena: 0
2043

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej pozytywnie zaopiniowała w czwartek ustawę podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Zgodnie z ustawą, renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska podkreśliła podczas obrad komisji, że celem ustawy jest podniesienie renty socjalnej. "Projekt ma pozytywny wpływ na sytuację osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im otrzymywania wyższego świadczenia, a za tym idzie także poprawa poziomu życia" – mówiła.

Jak podkreśliła, wprowadzenie ustawy w życie spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa – w tym roku o 315 mln, w kolejnych latach o 540 mln (rocznie).

Senator PiS Antoni Szymański wnioskował o przyjęcie ustawy bez poprawek. Poparł go Mieczysław Augustyn (PO). "Jest zbyt mało czasu, żeby majstrować nad ustawą. Jest ona oczekiwana, korzystna i potrzebna dla środowiska osób niepełnosprawnych. Można powiedzieć, że niepełnosprawni wiele będą zawdzięczali protestującym. Przynajmniej ta 280 tys. grupa" – mówił. Proponowane rozwiązania poparł również Jan Rulewski (PO). "Ja popieram tylko ze względu na konieczność spokoju i kompromisu" – zastrzegł.

Propozycję – w odpowiedzi na postulat osób protestujących w Sejmie – przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ustawy w sprawie podniesienia renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przygotował również klub Kukiz'15. Projekty były procedowane łącznie w Sejmie.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia w trakcie nauki w szkole, w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter