22 września
piątek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sekretarz Katolickiej Komisji ds. Migracji: na katolikach ciąży obowiązek towarzyszenia migrantom

Ocena: 0
519

Potrzeba jest sprawiedliwej i uczciwej polityki migracyjnej i azylowej. Przypomina o tym Międzynarodowe Forum Organizacji o Inspiracji Katolickiej, które z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźców wskazuje na znaczenie papieskiego przesłania „Ku stale rosnącemu «my»”.

fot. PAP/EPA/Miguel Sierra

Międzynarodowe Forum Organizacji o Inspiracji Katolickiej, do którego należą m.in. Caritas Internationalis, Jezuicka Służba Uchodźcom, Zakon Maltański i Wspólnota Jana XXIII, przypomina, że pandemia znacząco pogorszyła los milionów ludzi na świecie, którzy żyją w sytuacji głębokiej niesprawiedliwości. Dotyczy to m.in. losu dzieci, które z powodu zamknięcia szkół nie tylko coraz częściej głodują, nie mając dostępu do szkolnego posiłku, ale i wystawione są na coraz większe ryzyko wykorzystywania i nadużyć.

Tymaczasem sekretarz Katolickiej Komisji ds. Migracji ks. Robert Vitillo alarmuje w rozmowie z Radiem Watykańskim, że „kraje nie chcą dziś reagować w sposób humanitarny”.

Niestety, tragedia pandemii nie uczyniła świata lepszym. Dalej zamykamy się w swych egoizmach. Wspólnota międzynarodowa nie jest zainteresowana odpowiedzeniem w ludzki sposób na problem migracyjny

– mówi.

Bardzo doceniamy papieskie przesłanie i fakt, że już od 107 lat Kościół obchodzi dzień poświęcony migrantom i uchodźcom. Bardzo ważne jest, aby na tym temacie skupić uwagę nie tylko wspólnoty międzynarodowej, ale wszystkich wierzących. Chcemy przypominać o odpowiedzialności, jaka w tym temacie ciąży na nas, katolikach. Nie możemy być obojętni, musimy tym ludziom towarzyszyć. [...] Niepokoi nas brak szczepionek dla najbardziej potrzebujących, wznoszenie kolejnych murów, ale i rozpowszechniający się lęk przed migrantami. My towarzyszymy im na co dzień i znamy ich potrzeby. Niestety, widzimy, że wspólnota międzynarodowa nie chce na nie odpowiedzieć w ludzki i humanitarny sposób, stąd nasze apele. Jako agencja kościelna, nie mamy wystarczających środków, aby odpowiedzieć na ten kryzys choćby zapewniając potrzebującym wystarczającą żywność. Często też cierpimy, ponieważ polityka krajowa nie pozwala nam odpowiedzieć po ludzku na ten problem

- tłumaczy w wywiadzie dla rozgłośni watykańskiej ks. Vitillo.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter