19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sejmik Mazowsza upamiętnił Prymasa Tysiąclecia

Ocena: 0
562

Radni zwrócili uwagę, że kardynał Wyszyński jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, męża stanu, autorytet moralny, duchowego przywódcę przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.

Fot. prymaswyszynski.pl/Instytut Prymasowski

W stanowisku czytamy również, że kard. Stefan Wyszyński „był przede wszystkim społecznikiem, oddanym nauczycielem i współtowarzyszem doświadczeń i walki o wolność, którą rozumiał jako wartość podstawową, niezbywalną dla każdego człowieka”.

Walka o wolność Narodu, którą toczył Kardynał, miała charakter intelektualny, socjologiczny, psychologiczny, a przede wszystkim była to walka jawna i prawdziwa. Walka ta nigdy nie przybrała charakteru nienawiści, agresji, czy form politycznych, była to ciężka i odpowiedzialna praca na rzecz dobra Narodu i w obronie prawdy

– czytamy w stanowisku Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Radni przypomnieli również, że „w okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa kardynał Wyszyński bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu”. Zwrócili uwagę, że był inicjatorem politycznego ułożenia stosunków z władzami państwa.

Jednak po ingerencji rządu w wewnętrzne życie Kościoła i zasady obsadzania stanowisk, gdy biskupi polscy wystosowali list będący odpowiedzią na politykę rządu, w którym znalazły się słynne słowa „non possumus” (nie możemy), wyrażające niezgodę na podporządkowanie Kościoła władzy, publicznie ujawnił treść tego dokumentu. Został za to aresztowany i do 1956 r. przebywał w miejscach internowania w: Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy

– napisali w dokumencie.

Następnie radni wskazali, że po odzyskaniu wolności Prymas, w latach 1957 – 1966 prowadził Wielką Nowennę, która miała przygotować naród na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Był też jednym z inicjatorów słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, co spotkało się z ostrą reakcją władz komunistycznych.

Przez dziesięciolecia swojej posługi Prymas Stefan Wyszyński zdołał przeprowadzić polski Kościół przez niezwykle trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu. Niejednokrotnie wobec napiętej sytuacji polityczno-społecznej podejmował starania mające na celu łagodzenie konfliktów na linii rząd – opozycja. W latach 1980 – 1981 pełnił rolę pośrednika w negocjacjach pomiędzy władzą a NSZZ „Solidarność”

– czytamy.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich i został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich.

Prymas Tysiąclecia został pośmiertnie odznaczony najwyższym orderem Rzeczypospolitej – Orderem Orła Białego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter