24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sędziowie i inni

Ocena: 0
897

Nie wiem, co byśmy zrobili bez tych wszystkich amerykańskich i angielskich – głównie – książek, które kiedyś wpadały nam w ręce, odziedziczone po przodkach, niekiedy wznawiane w tamtym dziwacznym systemie, czasem przysyłane z zagranicy lub z rzadka czytane w oryginale.

To ostatnie odnosi się akurat do przykładu Agaty Christie, której nie wszystkie kryminały miały prawo wyjść po polsku w systemie reglamentacji politycznej i ideowej, jaki obowiązywał do 1989 roku. Bo wystarczyło, żeby w powieści dwie dociekliwe starsze panie zastanawiały się, czy odrażającej zbrodni w pociągu nie popełnił przypadkiem utajony komunista, żeby taka książka nie mogła się w Polsce ukazać. A przecież w moim westchnieniu nad dawną literaturą nie chodzi o takie „momenty”, ale o cały system prawa, sprawiedliwości i praworządności, który się z tamtych – nawet dopuszczonych do obiegu – książek wyłaniał. Obraz sędziego z angielskiej czy amerykanskiej prowincji budował jednoznacznie pozytywny wizerunek tego zawodu, nawet jeśli był to człowiek niesympatyczny czy nieżyczliwy. Tak, ale za to był niezawisły, nieprzekupny i niebylejaki. Nasz wzorzec z Sevres, można powiedzieć.

Czego nie dało się powiedzieć o sędziach, prokuratorach i innych prokurentach obecnych na łamach mediów systemu szczęśliwie minionego. I oto nagle okazuje się, że KOD-y i inne ciała organizują demonstracje w obronie niezawisłości sędziów. Bo jest jakoby zagrożona.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (596), 5 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter