19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ścieki i polityka

Ocena: 0
687

Warszawska oczyszczalnia ścieków Czajka ma strategiczne znaczenie dla regionu Morza Bałtyckiego. Przypomniała o tym jej awaria, pokazując zarazem istotne nieścisłości w naszym systemie samorządowym.

fot. PAP / Rafał Guz

Kiedy oddajemy ten numer do druku, w Warszawie dobiega końca budowa specjalnego mostu pontonowego. Na nim ułożona ma zostać rura kanalizacyjna prowadząca do oczyszczalni Czajka. Do czasu usunięcia awarii przesyłane będą nią ścieki, które od 27 sierpnia spływały bezpośrednio do Wisły. Jak informowały Wody Polskie, w wyniku problemów w Czajce do rzeki dostawało się 3 tys. l nieoczyszczonych ścieków na sekundę (w ciągu doby – 260 tys. m3 ścieków).

Skutki awarii mogą sięgać aż po Szwecję. Mogą też pojawić się żądania odszkodowań za katastrofę ekologiczną, zarówno ze strony szwedzkiej, jak i ze strony organów UE. Mimo to rządzący Warszawą woleli chyba liczyć na cud samonaprawy kolektorów oczyszczalni, niż informować o zdarzeniu. Stołeczny samorząd o awarii poinformował bowiem przynajmniej dobę po tym, jak przestał działać jeden z kolektorów głównych odprowadzających ścieki.

Choć sprawę bada prokuratura, to co dobiega do opinii ogółu wskazuje na polityczne tło zaniechania informacji publicznej ze strony prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Takie też wywołuje komentarze.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -