9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym płonie, mieszkańców coraz bardziej irytuje bezczynność władz

Ocena: 0
381

W Rzymie doszło do kolejnego rozległego pożaru. Ogień rozprzestrzenił się w okolicach parku archeologicznego Centocelle i miejsca rozbiórki samochodów, gdzie znajdowały się materiały łatwopalne. Policja nie wyklucza podpalenia.

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI, Po ogromnym pożarze w Rzymie

To już trzecie tego typu zdarzenie w stolicy Włoch w ciągu niespełna miesiąca. W połowie czerwca spłonęło wysypisko śmieci w Malagrotta, a na początku lipca ogień strawił część parku Pineto znajdującego się blisko Watykanu.

Na wiele godzin czarny dym przysłonił niebo nad Rzymem. Płonęła nieskoszona od wielu miesięcy trawa i samochody przygotowane do demontażu. Ogień gasiło kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej, konieczne było także wsparcie z powietrza – kilka helikopterów krążyło nad płomieniami i zrzucało wodę. Nadal trwają prace związane ze schładzaniem spalonych wraków pojazdów i łatwopalnych materiałów zgromadzonych na wysypisku.

„Bardzo łatwo o wybuch pożaru, gdy nie dba się o zieleń w czasie suszy. W okolicach mojej parafii są drzewa, które nie były przycinane od wielu lat. W tym upale wystarczy mała iskra, by pojawił się ogień” – wyjaśnia ks. Stefano Cascio, proboszcz parafii Św. Bonawentury, która znajduje się w pobliżu wybuchu pożaru. Jak podkreśla, nie wystarczą doraźne działania, politycy muszą realnie przejść odpowiedzialność za miasto, a nie, jak dotąd, zrzucać ją jeden na drugiego.

Może się to wydawać dziwne, że mówi to proboszcz, ale naprawdę czuję gniew. To samo uczucie towarzyszy wielu mieszkańcom okolicy, kiedy myślą o tych wszystkich komitetach, radach i stowarzyszeniach pracujących nad poprawą sytuacji, a mimo to wszystko pozostaje po staremu. Półtora roku temu zbieraliśmy podpisy przeciwko składowaniu wraków samochodów w tym rejonie. Walczyliśmy, aby pozostał tutaj jakiś teren zielony, ale bezskutecznie

– mówi papieskiej rozgłośni ks. Stefano Cascio.

Rzym, podobnie jak całe Włochy, zmaga się z wyjątkową, nawet jak na tę porę roku, falą upałów. Synoptycy jednak nie mają dobrych wieści: kraj ma niebawem dostać się pod wpływ antycyklonu afrykańskiego, który sprowadzi jeszcze większe gorąco. Temperatura wzrośnie nawet do 45 stopni Celsjusza.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter