23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzeż Woli - zbrodnia nierozliczona

Ocena: 0
828

Dla Polaków to hańba, że rzeź Woli została zapomniana na tak długi czas - mówi Piotr Gursztyn, historyk i dziennikarz telewizyjny, w rozmowie z Katarzyną Kasjanowicz.

fot. TVP

W pierwszych dniach powstania warszawskiego Niemcy wymordowali kilkadziesiąt tysięcy bezbronnych mężczyzn, kobiet i dzieci. Żaden ze sprawców tego ludobójstwa nie został ukarany. Jak wyglądała rzeź Woli w liczbach?

W tej zbrodni wymordowano od 35 do 65 tys. polskiej ludności cywilnej. Największe egzekucje miały miejsce 5 sierpnia. Tego dnia ofiarą rzezi padli również pacjenci i personel szpitali. Wszystko wskazuje na to, że była to największa jednorazowa masakra w czasie II wojny światowej na terenie Europy. Ale rzeź Woli to niejedyna nierozliczona zbrodnia niemiecka na ziemiach polskich. Mam na myśli zbrodnie wojenne na obszarach wiejskich: na Zamojszczyźnie, w Michniowie – gdzie w dniach 12-13 lipca 1943 r. Niemcy wymordowali przynajmniej 200 osób – czy w setkach innych zniszczonych wsi.

Dlaczego w świadomości statystycznego odbiorcy mediów publicznych nie istnieje masakra ludności cywilnej obejmująca kilkadziesiąt tysięcy ofiar?

Tak faktycznie jest, choć zjawisko nie dotyczy tylko mediów publicznych. Zbrodnia na Woli znajduje swoje miejsce w mediach wyłącznie w jej rocznicę, ale przypomnieniu wydarzenia nie towarzyszą debaty publiczne. Dominujące w Polsce media liberalno-lewicowe są mało zainteresowane martyrologią Polaków. Bardziej interesują się tym media konserwatywne. Oczywiście, każdego 5 sierpnia oba kręgi mediów dają jakąś informację na temat rzezi Woli, ale ginie ona w natłoku innych, jeżeli nie wypowiadają się na jej temat historycy, komentatorzy, eksperci, gwiazdy mediów. Nie spotkałem się z tym, aby były prowadzone sondaże i publiczne dyskusje na temat zbrodni na Woli. Na przykład Monika Olejnik chyba nigdy nie zadała na ten temat ani jednego pytania. Dla nas wszystkich Polaków jest to hańba, że rzeź Woli została zapomniana na tak długi czas.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 30 (719), 28 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -