29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzeczywistość wirtualna

Ocena: 0
2533

Jak dobrze korzystać z wynalazków? To pytanie natury moralnej, nie pragmatycznej

Świat liczb, pojęć, idei fascynował już starożytnych filozofów i na zawsze pozostał tematem do refleksji. Jakie relacje zachodzą pomiędzy rzeczywistością, doświadczeniem zmysłowym i pojęciami? Co ciekawe, pojęciami można się wymieniać, można wspólnie konstruować teorie, które w niektórych przypadkach da się urzeczywistnić.

Ostatnio do świata realnego oraz idealnego dołączyła rzeczywistość wirtualna (VR, ang. virtual reality). Polega ona na tworzeniu obiektów dających wrażenie fizycznej obecności. Czasami ten obszar nazywany jest I3: Interaction (interakcja) + Immersion (zagłębienie) + Imagination (wyobraźnia). Na obecnym poziomie rozwoju technologii uzyskuje się VR głównie poprzez generowanie obrazów i efektów akustycznych, rzadziej doznania dotykowe, zapachowe czy smakowe. Niektóre symulacje zawierają wirtualne artefakty, które mogą wchodzić w interakcje z użytkownikiem przez wirtualne rękawice, hełmy z czujnikami ruchu, kombinezony, fotele lub kabiny symulacyjne. Część z tych urządzeń ma mechanizmy wywołujące efekt zwrotny.

Rozwój VR hamują ograniczenia sprzętowe i problemy wynikające z fizjologii człowieka. Współpraca organizmu ze sprzętem nie przebiega bezproblemowo. Interaktywne gadżety tylko pozornie odwzorowują ruchy użytkownika w cyberprzestrzeni. Wzrok i błędnik grają fundamentalne role w określaniu równowagi i lokalizacji przestrzennej. Problemem staje się opóźnienie pomiędzy zarejestrowanymi przez hełm ruchami głowy a obrazem generowanym na ekranie.

Technologia VR ma zastosowanie nie tylko w przestrzeni rozrywki, na przykład gier. Tworzy się symulacje przydatne dla pilotów, różnego typu treningi wojskowe, modele prac remontowych, konstrukcyjnych i medycznych, których wirtualne scenariusze przebiegają w bardzo trudnych czy ekstremalnych warunkach. Powstają również matematyczne modele klimatu świata, służące prognozowaniu pogody. VR służy też do interaktywnego szkolenia chirurgów, opracowania prototypów, komunikacji audiowizualnej, muzealnictwa.

Niewiarygodny postęp technologiczny może człowieka wbić w poczucie samowystarczalności i oddalać od Boga. Ale może też doprowadzić do dziękczynienia za stworzony świat, za dar rozumu i za ręce do pracy. Taka pokorna postawa ma wielkie plusy: ułatwia zadawanie sobie najważniejszego pytania, natury moralnej, a nie pragmatycznej: jak dobrze korzystać z tych wynalazków?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter