17 września
wtorek
Franciszka, Roberta, Justyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozstrzygnięto 47. Ogólnopolski Konkurs Pisanek

Ocena: 2.5
1127

Od niedzieli na wystawie w muzealnym Spichlerzu w Gorzowie Wlkp. można oglądać pisanki nadesłane na 47. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Podczas jej wernisażu odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu, na który 44 autorów z całej Polski nadesłano196 pisanek.

Fot. PAP / Darek Delmanowicz

"Konkurs reprezentował bardzo wysoki poziom artystyczny. Twórcy z całej Polski nawiązując do motywów huculskich, łemkowskich, podlaskich, sokalskich, lubelskich, krakowskich, kurpiowskich, opolskich zaprezentowali tradycyjną ornamentykę pisankarską. Szczególnie cieszy wielopokoleniowość uczestników" – powiedział PAP szef komisji konkursowej Mirosław Pecuch z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.

W technice batikowo-pisakowej pierwszą nagrodę przyznano Barbarze Pawlickiej z Gwieździna w woj. zachodniopomorskim. Za najlepsze pisanki wykonane w technice batikowo-szpilkowej uznano prace Anny Kuncik z Przemkowa.

Z kolei w technice drapanej wygrała Paulina Pieluszczak-Suchodolska z Trzebicza w Lubuskiem. Natomiast w kategorii technik mieszanych pierwsze miejsce zajęła Olga Paleczna z Gliwic.

Konkurs im. Michała Kowalskiego jest jednym z najstarszych tego typu przeglądów rękodzieła w woj. lubuskim. Jego celem jest kultywowanie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi.

Jak wskazali organizatorzy, konkurs jest okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, ale i popularyzacji tradycji pisania pisanek w okresie wielkanocnym, pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz przybliżenie kultury zarówno ukraińskiej, jak i polskiej.

Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 roku) był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek.

Od wielu lat organizatorami konkursu są gorzowskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Lubuskie i koło Zjednoczenia Łemków w Gorzowie. Fundatorem nagród jest miasto Gorzów Wlkp.

W konkursie biorą zarówno udział osoby zajmujące się profesjonalnie sztuką ludową, jak i amatorzy - pasjonaci ludowych tradycji. Wiele prac nadsyła również młodzież szkolna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapraszamy w rocznicę IV rozbioru Polski

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 września

"Młodzieńcze, tobie mówię, wstań!"

Dziś w Kościele: wtorek, XXIV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 3,1-13; Ps 101,1b-2b.2c-3b.5-6; Łk 7,11-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -