28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozpoczął się nabór wolontariuszy do współpracy przy akcji "Żonkile"

Ocena: 0
2498

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło nabór wolontariuszy do akcji "Żonkile". Przypinki w kształcie żonkili upamiętniające 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim będą rozdawane w stolicy 19 kwietnia. Zgłoszenia są przyjmowane do 24 lutego.

fot. pixabay.com/CC0

Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN od 2013 r. ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

W tym roku mija 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Edelmana. W styczniu Rada Warszawy zdecydowała, że będzie on patronem 2019 roku w stolicy.

Wolontariuszami uczestniczącymi w akcji "Żonkile" mogą zostać osoby, które ukończyły czternasty rok życia; są zaangażowane, dobrze zorganizowane, odpowiedzialne, kreatywne i potrafią pracować w grupie. Znajomość języków obcych jest dodatkowym atutem.

Aby wziąć udział w akcji "Żonkile" należy wypełnić formularz na stronie polin.pl/zonkile-2019. Wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach Warszawy i informować o obchodzonej rocznicy. Uczestnicy tegorocznej edycji inicjatywy zyskają możliwość zwiedzenia wystawy stałej Muzeum POLIN, uczestniczenia w warsztatach komunikacyjnych i spotkaniach ze świadkami historii, a także poznania historii warszawskiego getta. Każdy otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie. Zgłoszenia można przesyłać do 24 lutego.

Jak podkreślają organizatorzy, w ubiegłym roku w akcji "Żonkile" wzięło udział prawie tysiąc osób w różnym wieku. Wolontariusze rozdali 120 tys. papierowych przypinek. W tym roku Muzeum POLIN planuje rozdać ich w Warszawie jeszcze więcej.

"To już moje czwarte +Żonkile+ i zapisałam się ponownie, ponieważ wierzę, że akcja jest potrzebna, a ja biorąc w niej udział robię coś dobrego. Dzięki wolontariatowi miałam okazję współpracować z niesamowitymi, zaangażowanymi i pełnymi pasji wolontariuszami, koordynatorami i pracownikami Muzeum POLIN. Nawiązałam znajomości z bardzo interesującymi ludźmi. Bardzo cennym doświadczeniem były spotkania ze świadkami historii, podczas których wysłuchaliśmy wzruszających wspomnień i dyskutowaliśmy o wyzwaniach przyszłości. Dzięki udziałowi w akcji miałam możliwość nauczenia się nowych umiejętności podczas warsztatów komunikacyjnych, wysłuchania ciekawych wykładów i zwiedzania wystawy stałej z wyjątkowym przewodnikiem" – mówi wolontariuszka Marta Słupska.

W akcję włączają się również szkoły, biblioteki i instytucje edukacyjne. W 2018 r. - jak podaje POLIN - było ich ponad 1200. Nauczyciele i przedstawiciele instytucji otrzymają specjalne materiały dydaktyczne dotyczące powstania w getcie warszawskim. Edukatorzy Muzeum zapraszają również do wykorzystania filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943". Historię zrywu przybliża także platforma "Żydowska Warszawa".

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman zmarły w 2009 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter