19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozdano nagrody dla tych, co łamią lody

Ocena: 0
1996

W czwartek w warszawskim Zamku Królewskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Lodołamacze". Jest on organizowany dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnienie niepełnosprawnych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła pierwsza dama.

fot. PAP/Marcin Obara

– Laureaci tego wyjątkowego konkursu nagradzani są za upór, niezłomność i ciągłe udowadnianie, że pracujący niepełnosprawni w niczym nie ustępują pełnosprawnym – powiedziała w czwartek podczas gali "Lodołamacze" małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

List Agaty Kornhauser-Dudy do uczestników odczytał prowadzący galę Krzysztof Ibisz. Pierwsza dama podziękowała w nim laureatom konkursu za zwracanie uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych.

"Laureaci tego wyjątkowego konkursu nagradzani są za upór, niezłomność i ciągłe udowadnianie, że pracujący niepełnosprawni w niczym nie ustępują pełnosprawnym. – Dzisiaj nagrodzeni zostaną ci, którzy pokazali, że można pomagać, że naprawdę warto i że ma to głęboki sens – podkreśliła w liście pierwsza dama. – Dzięki konkursowi znalazło się dotąd wielu pracodawców, którzy ujęli nas swoją wrażliwością i odwagą w przełamywaniu stereotypów i społecznych umiejętności, którzy potrafią stworzyć przyjazne środowisko pracy w duchu równości wszystkich pracowników – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

Jak dodała, "kruszenie lodów, zmiana punktu widzenia pracodawców, walka ze schematami myślenia zajmuje wiele czasu, ale włożony trud przynosi zaskakujące rezultaty". – Każda edycja konkursu przyciąga nowe osoby, firmy i organizacje, których postawa zasługuje na szacunek i promocję – napisała małżonka prezydenta.

Nagrodę główną w kategorii "Zakład Pracy Chronionej" przyznano Zakładowi Aktywności Zawodowej przy Puławskim Stowarzyszeniu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Placówka ta zatrudnia 30 osób niepełnosprawnych. Jej głównym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa, społeczna oraz medyczna osób niepełnosprawnych.

W kategorii "Otwarty rynek" statuetkę Lodołamacza 2018 otrzymała firma Motomax z Torunia, zajmująca się naprawą półosi napędowych do samochodów osobowych i dostawczych. Firma zatrudnia 15 osób, z czego 4 są niepełnosprawne.

Pierwsze miejsce w kategorii "Instytucja" zajęło Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza "Lazarus" z Elbląga. To organizacja pożytku publicznego, która od 2000 roku niesie pomoc osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym i bezrobotnym. W "Lazarusie" zatrudnionych jest 30 osób, z czego 7 to osoby z niepełnosprawnością.

Statuetka w kategorii "Przyjazna Przestrzeń" trafiła do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka CINiBA z Katowic. Zdaniem kapituły konkursu, to przestrzeń dla każdego, bogato wyposażona w udogodnienia architektoniczne stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych.

W kategorii "Zdrowa Firma" pierwsze miejsce zajęły Wodociągi Siemianowickie Aqua–Sprint z Siemianowic Śląskich. – Firma ta jest pomysłodawcą i realizatorem wielu procesów społecznych wychodzących poza ramy jej podstawowej działalności technicznej – uzasadniono podczas gali.

"Dziennikarzem Bez Barier" został Maciej Dowbor, za program "Super Ludzie" dokumentujący życie osób z niepełnosprawnościami. Jak wskazała kapituła, program ten łamie wszelkie stereotypy.

Ponadto w konkursie przyznano tytuł honorowy "Super Lodołamacz 2018" dla agencji modelek Butterfly, której działania zmieniają wizerunek modelingu w Polsce i udowadniają, że niepełnosprawność fizyczna nie oznacza zaniedbania, a także promuje ludzi z pasją.

"Lodołamaczem Specjalnym" została Agata Roczniak – za przełamanie stereotypu modelki na wózku. Roczniak jest modelką, medalistką zawodów pływackich dla niepełnosprawnych oraz działaczką w fundacji Ewy Minge Black Butterflies, która również otrzymała specjalne wyróżnienie w konkursie "Lodołamacze". Misją fundacji Minge jest niesienie nadziei i pomocy osobom chorym nowotworowo, a także dawanie świadectwa obecności piękna i mocy we wnętrzu człowieka.

Podczas gali "Lodołamacze" przyznano także honorowe odznaczenia "za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym". Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Józef Bodziony; Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Czesław Zabost, Adam Hadław, Elżbieta Gwiazda-Musiał, Jolanta Kurek oraz Tomasz Chudobski.

"Lodołamacze" to ludzie, firmy i instytucje, którzy angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworząc coraz lepsze warunki pracy, prowadząc dobrą politykę personalną i pokazując, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem. "Lodołamacze" to również pracodawcy, którzy w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i w szczególny sposób dbają o zdrowie pracowników. To również dziennikarze, którzy w swoich materiałach tworzą klimat sprzyjający zatrudnianiu niepełnosprawnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter