19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: prawosławna domaga się odszkodowania od McDonald'sa za to, że złamała przepisy wielkopostne

Ocena: 3.9
408

Prawosławna obywatelka Rosji złożyła do jednego z sądów moskiewskich pozew przeciw amerykańskiej sieci barów szybkiej obsługi McDonald's za to, że z powodu ich reklamy złamała przepisy Wielkiego Postu. Zarzuciła jej również „obrazę uczuć religijnych”.

Fot. pixabay.com/CCO

Z pozwu wynika, że w kwietniu 2019 r. firma rozmieściła na ulicach Omska bannery zachęcające m.in. do kupna cheeseburgerów i nuggetsów po stosunkowo niskiej cenie 39 rubli (nieco ponad 2 zł).

Przechodząca 9 kwietnia tegoż roku obok reklamy kobieta imieniem Ksenia uległa pokusie i zjadła proponowane danie, łamiąc tym samym post, którego – jak napisała w pozwie – przestrzega skrupulatnie od ponad 16 lat. Przypomniała, że Kościół prawosławny zezwala na spożycie w tym okresie wyłącznie pokarmów roślinnych.

„Chcę oświadczyć, że dania restauracji McDonald's: cheeseburger i chicken-mcnuggets są przygotowywane z wołowiny i kurczaków” – napisała Ksenia w swym piśmie procesowym. Przyznała, że gdy zobaczyła banner reklamowy, nie była w stanie się powstrzymać, weszła do baru, gdzie kupiła i zjadła cheeseburgera. W tej sytuacji w działaniach spółki dopatrzyła się złamania ustawy Federacji Rosyjskiej „O obronie praw konsumenckich” i art. 28. Konstytucji Rosji, mówiącego o wolności sumienia i wyznania.

Za pośrednictwem sądu Rosjanka chce wywalczyć od McDonald'sa symboliczne odszkodowanie w wysokości jedynie tysiąca rubli (niecałe 53 zł) jako rekompensatę za poniesione straty moralne.

Komentując całą sprawę jeden z wysokich przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego powiedział dziennikarzom, że zamiast się procesować, kobieta powinna się wyspowiadać i wyjaśnić swe wątpliwości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter