3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rola i prawa dziecka

Ocena: 0
143

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat dookoła!" - napisał na Twitterze premier Morawiecki z okazji Dnia Dziecka. Dzień Dziecka obchodzony 1 czerwca jest okazją do przyjrzenia się roli dzieci w społeczeństwie, a także kwestii ich praw.

fot. pixabay.com

Prawa dziecka są fundamentem dziecięcego szczęścia oraz prawidłowego procesu dorastania; powinny być kierunkowskazem i filarem dla decydujących o losach najmłodszych - podkreślił rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do rodziców, opiekunów i wychowawców z okazji Dnia Dziecka.

Rzecznik przypomniał, że Międzynarodowy Dzień Dziecka to jeden z najpiękniejszych dni w roku – święto dziecięcej radości i uśmiechu.

"Najmłodsi powinni spędzać go na beztroskiej zabawie, zaś dla dorosłych to jest bardzo dobry moment na refleksję, czym tak naprawdę jest dzieciństwo i czy rzeczywiście – jako rodzice, opiekunowie i wychowawcy – dokładamy wszelkich starań, aby dla naszych podopiecznych było ono szczęśliwe" - napisał.

"Nie ma wątpliwości, że prawa dziecka są fundamentem dziecięcego szczęścia oraz prawidłowego procesu dorastania. Tak rozumiane powinny być kierunkowskazem i filarem dla wszystkich decydujących o losach najmłodszych. Uznając ideę praw dziecka, łatwiej troszczyć się o jego rozwój, edukację, zabezpieczyć elementarne potrzeby, a także ochronić przed przemocą i wykorzystywaniem" - podkreślił rzecznik.

Michalak przypomniał, że "prawa dziecka nigdy nie stoją w sprzeczności z prawami dorosłych, lecz je uzupełniają i uszlachetniają". "Mamy również obowiązek przekazania tej wiedzy najmłodszym, aby potrafili głośno upominać się o ich przestrzeganie zarówno wobec siebie, jak i każdego innego człowieka" - dodał.

Napisał, że gdy podczas spotkań z dziećmi zadaje pytanie, które prawo jest dla nich najważniejsze, niemal zawsze wskazują one na prawo do wyrażania własnego zdania i prawo do prywatności.

"Wsłuchajmy się w te słowa. Podejmijmy rozmowę. Nie oznacza to, że musimy się z dziećmi we wszystkim zgadzać lub zawsze ulegać ich prośbom, jednak starajmy się osiągnąć porozumienie i nie bójmy się usłyszeć ich głosu. Uczmy dialogu, podejmowania samodzielnych decyzji, odważnego wyrażania poglądów" - zaapelował. Zdaniem rzecznika tylko tak można zbudować najlepsze z możliwych relacje rodzic – dziecko, nauczyciel – uczeń, wychowawca – wychowanek.

"W tym szczególnym dniu dzieciom życzę mądrze kochających rodziców, a dorosłym umiejętności rozpoznawania i szacunku dla potrzeb dzieci. Życzę także jak najwięcej wspólnie spędzanego czasu oraz wielu rozmów o tym, co ważne" - dodał Michalak.(PAP)

"Dzieci zawsze wywołują uśmiech i dają siłę! Wszystkiego najlepszego dla małych i dużych z okazji Dnia Dziecka" - napisała w piątek na Twitterze minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat dookoła! Wszystkim najmłodszym i trochę starszym dzieciom życzę jak najwięcej uśmiechu na co dzień, serc wypełnionych miłością i radosnych przeżyć, które pozostaną w Was na zawsze!" -

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce obchodzony jest od 1952 r. Jego inicjatorem była organizacja The International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Nie we wszystkich krajach święto jest obchodzone tego samego dnia; ONZ obchodzi swój Dzień Dziecka 20 listopada - w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (1989 r.).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter