21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rok w Markowej

Ocena: 0
433

Muzeum w Markowej to wielka sprawa, ale musi chyba zrobić następny krok. I potrzebuje wielkiego wsparcia

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest jedną z najmłodszych placówek muzealnych w kraju i właśnie świętowało pierwsze urodziny z udziałem różnych przedstawicieli władz z ministrami i biskupami włącznie. Muzeum cieszy się – i słusznie – wyjątkowym zainteresowaniem. Wreszcie na międzynarodowej mapie miejsc związanych z historią II wojny światowej pojawiła się placówka przypominająca o polskich Sprawiedliwych i realiach Holokaustu w okupowanej przez Niemcy Polsce.

Odwiedzają ją prominentni goście z całego świata, prezydenci i ministrowie oraz ambasadorowie, goszczą tu przedstawiciele świata żydowskiego i muzealnicy. Do dziś odwiedziło muzeum ok. 47 tys. osób, co oznacza grubo ponad sto osób dziennie. Inicjator jego budowy i zasłużony badacz historii rodziny Ulmów dr Mateusz Szpytma, spokrewniony zresztą z zamordowaną przez Niemców matką „muzealnej” rodziny Wiktorią Ulmową, został w tym czasie wiceprezesem IPN.

Muzeum dostało też nagrodę Jan Karski Humanitarian Award, przyznaną przez Polsko-Żydowski Komitet Dialogu za wkład w dialog polsko-żydowski, a także nominację do nagrody Strażnik Pamięci 2016 oraz nagrody za design i znaczenie dla regionu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 13 (599), 26 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -