19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rok szkolny zakończy się 19 czerwca

Ocena: 5
160

Rok szkolny 2018/2019 dla uczniów zakończy się w 19 czerwca. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał w środę nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji roku szkolnego, skracających go o dwa dni.

Fot. Pexels

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Oznacza to, że powinny się w tym roku zakończyć 21 czerwca. Dzień wcześniej przypada uroczystość Bożego Ciała, dzień ustawowo wolny od pracy.

Skrócenie roku szkolnego zapowiedział w połowie maja premier Mateusz Morawiecki. "Zrobimy zmianę w rozporządzeniu dotyczącym zakończenia roku szkolnego i zmienimy zakończenie roku szkolnego z piątku na środę" – mówił wówczas premier. "Jesteśmy praktyczni, funkcjonalnie bliżej ludzi" – dodał.

O podpisaniu nowelizacji rozporządzeń minister edukacji poinformował w środę na konferencji prasowej.

"Wielokrotnie jako ministerstwo informowaliśmy o tym, że zgodnie z zapowiedzią pana premiera, ale także na prośbę rodziców, nauczycieli i uczniów, dojdzie do wcześniejszego zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Określaliśmy ten termin na 19 czerwca, ponieważ przed piątkiem, który zgodnie z dotychczasowym prawem powinien być dniem zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, znajduje się dzień ustawowo wolny, czyli Boże Ciało, co powodowało, że uczniowie musieliby specjalnie przyjść w piątek do szkoły po to, by odebrać świadectwa" – powiedział Piontkowski.

Jak zaznaczył, aby uniknąć takiej sytuacji został przygotowany projekt rozporządzenia, który wprowadza na stałe taką regułę, że co prawda zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w pierwszy piątek po 20 czerwca, ale jeżeli ten piątek będzie poprzedzony dniem ustawowo wolnym, wówczas zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych będzie przesuwało się na środę.

"Dzięki temu nie będziemy się za każdym razem zastanawiali, jaki dzień będzie dniem zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W dniu dzisiejszym podpisałem dwa rozporządzenia, które zmieniają te zasadę już na stałe" – powiedział szef MEN.

Zaznaczył, że dzięki temu już w tym roku zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych odbędzie się w środę. "Dzięki temu uczniowie już w środę odbiorą świadectwa, a następnego dnia rozpoczną się już ferie letnie" – mówił minister. Dodał, że także w środę uczniowie kończący VIII klasy szkół podstawowych i uczniowie kończący gimnazja otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego.

Nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji roku szkolnego wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. "Dziś będą opublikowane" – poinformował Piontkowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)