30 kwietnia
niedziela
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rodzina - Rodzinie

Ocena: 0
217

Już 8768 darczyńców zaangażowało się w program „Rodzina – Rodzinie”. To sukces – ocenia Caritas Polska. Ale Syria nadal potrzebuje pomocy.

fot. arch. Caritas Polska

Antonina jest wdową, jej mąż zginął na wojnie. Samotnie wychowuje trzy córki. Jak większość rodzin mieszkających w Aleppo, potrzebuje środków na zakup dostępu do ciągle drożejącej elektryczności czy wody, która w mieście dystrybuowana jest z cystern. Rodzina Ibrahima składa się z 15 osób. Uciekła z Syrii do Libanu. Mieszka teraz w bardzo złych warunkach, w dwóch pokojach. Ale i stamtąd grozi jej eksmisja, bo nie stać jej na płacenie czynszu. To tylko wybrane historie Syryjczyków, którzy objęci są pomocą programu „Rodzina – Rodzinie”.

Projekt Caritas Polska działa już od ponad pół roku. Według ostatnich danych wsparciem objętych jest 3086 rodzin. Na pomoc dla nich pieniądze przekazuje 8768 darczyńców. Na tej liście są i indywidualni ofiarodawcy i całe rodziny, są wspólnoty, parafie, zakony, szkoły, różnego rodzaju firmy i instytucje. Wśród nich jest też 22 arcybiskupów i biskupów. Najwięcej ofiarodawców pochodzi z województw mazowieckiego i śląskiego. Pomagają też darczyńcy z zagranicy, m.in. z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Caritas proponuje trzy formy pomocy. Po pierwsze, można się włączyć w zbiórkę na potrzeby wybranej rodziny. Należy wtedy przez sześć miesięcy wpłacać na konto zadeklarowaną kwotę. Drugim sposobem jest objęcie patronatem całej rodziny w Syrii lub Libanie. W tym celu trzeba jednak dysponować środkami ok. 500 zł miesięcznie. Można też dokonywać jednorazowych wpłat, które pomogą w uzupełnianiu brakujących środków.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 17 (603), 23 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 3 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły