15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznicowe uroczystości upamiętniające ofiary zamachu terrorystycznego w Katalonii

Ocena: 0
1575

"Nie porzuciliśmy naszych wartości i naszych przekonań, które rok później są silniejsze niż kiedykolwiek. Jesteśmy i będziemy miastem pokoju, miastem odważnym, które terrorowi przeciwstawi miłość" - napisała burmistrz Barcelony Ada Colau z okazji rocznicy zamachu terrorystycznego w Katalonii. W stolicy Katalonii odbyły się uroczystości upamiętniające 16 ofiar zamachu sprzed roku, w których wzięly udział setki osób w tym m.in. król Hiszpanii Filip VI oraz premier Pedro Sanchez.

fot. PAP/EPA/Quique García

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 10 złożeniem kwiatów przez bliskich ofiar na słynnej barcelońskiej promenadzie Las Ramblas, gdzie 17 sierpnia 2017 roku kierowca furgonetki wjechał w tłum, zabijając 15 osób; kolejna osoba zginęła w ataku dzień później.

 

W uroczystościach w Barcelonie oprócz króla, jego małżonki królowej Letycji oraz premiera, uczestniczyli m.in. bliscy ofiar zamachów oraz przedstawiciele lokalnych i centralnych władz.

Choć rodziny zabitych w atakach apelowały o spokój, z okien budynku przy Placu Katalońskim w centrum Barcelony, gdzie zorganizowano uroczystości, rozwinięto transparent wyrażający sprzeciw wobec obecności w Katalonii króla Filipa; od prawie dwóch lat trwa ostry spór przejawiających tendencje niepodległościowe katalońskich władz z Madrytem. "Król Hiszpanii nie jest mile widziany w Katalonii" - głosił transparent, na którym widniał także umieszczony głową na dół portret króla.

Filip VI, który wygłosił w przeszłości ostre przemówienie pod adresem katalońskich separatystów, był już w ubiegłym roku wygwizdany przez uczestników antyterrorystycznej manifestacji, która odbyła się po zamachach.

By nie brać udziału w ceremonii z monarchą, proniepodległościowe stowarzyszenia zorganizowały w piątek w Barcelonie osobne uroczystości.

W czwartek na Twitterze premier Sanchez napisał: "17 sierpnia na zawsze będziemy w Barcelonie z ofiarami, solidarni w bólu i zjednoczeni we wspomnieniu".

"Nie porzuciliśmy naszych wartości i naszych przekonań, które rok później są silniejsze niż kiedykolwiek. Jesteśmy i będziemy miastem pokoju, miastem odważnym, które terrorowi przeciwstawi miłość" - napisała z kolei burmistrz Barcelony Ada Colau.

17 sierpnia 2017 roku furgonetka staranowała ludzi na Las Ramblas; zginęło 15 osób, a rany odniosło 131. Wśród ofiar śmiertelnych było m.in. dwoje dzieci - 7-letni Australijczyk i 3-letni Hiszpan. Dzień później w kurorcie Cambrils nad Morzem Śródziemnym, na południe od Barcelony, terroryści wjechali samochodem w grupę ludzi - zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych.

Odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie dżihadystyczne Państwo Islamskie. Według hiszpańskich władz stojąca za zamachami kierowana przez Marokańczyka komórka terrorystyczna została zlikwidowana; część członków zginęła, a część została aresztowana.

Dżihadyści ci planowali większy atak przy użyciu środków wybuchowych; wśród ich potencjalnych celów była m.in. słynna barcelońska bazylika Sagrada Familia czy stadion klubu piłkarskiego FC Barcelona, Camp Nou. Gdy w siedzibie organizacji przypadkowo doszło do eksplozji materiałów wybuchowych, terroryści zdecydowali się spontanicznie na przeprowadzenie innego zamachu. (

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter