19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica Powstania Warszawskiego. Zobacz wzruszający klip WIDEO

Ocena: 0
5088

Tegoroczne uroczystości, które zaplanowało Muzeum Powstania Warszawskiego, rozpoczną się piątkowym koncertem w Parku Wolności poświęconym twórczości Mieczysława Fogga, którego piosenki wykona duet Młynarski/Masecki z gościnnym udziałem Agaty Kuleszy, Joanny Kulig, Szymona Komasy, Barbary Kingi Majewskiej i Piotra Zabrodzkiego. Z okazji rocznicy powstał także wzruszający film.

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Dyrektor MPW Jan Ołdakowski zapowiedział akcję "Wolność łączy", w trakcie której harcerze w ponad 360 miejscach, gdzie znajdują się tablice upamiętniające powstanie, będą rozdawać znaczki Polski Walczącej. "To są miejsca wyjątkowe - niektóre z nich co dzień mijamy, chodząc po ulicach Warszawy, a niektóre są ukryte, z boku, czasem otoczenie ich nie jest najładniejszej. Ale w każdym z tych miejsc wolontariusze i harcerze będą rozdawać znaczki Polski Walczącej, tłumacząc też od razu, czym jest ten znaczek, jakie ma znaczenie, co on znaczył wtedy, w czasie wojny, a co znaczy teraz" - powiedział Ołdakowski.

Przypomniał również o największym nieformalnych wydarzeniu obchodów, czyli koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". "Mamy wrażenie, że ta akcja jest również takim swoistym pożegnaniem powstańczego dnia (...); zaczynamy piosenkami dynamicznymi, a kończymy tymi bardziej sentymentalnymi, z nutką smutku" - dodał Ołdakowski. Koncert odbędzie się 1 sierpnia na placu Piłsudskiego.

Muzeum przygotowało także wzruszający spot filmowy, przypominający o rocznicy.

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego, których program zaprezentowano podczas środowej konferencji prasowej, rozpoczną się w sobotę od uroczystości przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" w Parku im. Żołnierzy "Żywiciela" przy ul. ks. J. Popiełuszki.

W niedzielę w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miało miejsce spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. W trakcie uroczystości nadane zostaną ordery i odznaczenia państwowe.

Z kolei podczas wtorkowej uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy na Zamku Królewskim nadane zostaną honorowe obywatelstwa stolicy. W tym roku otrzymają je uczestniczki powstania - Anna Jakubowska i Anna Przedpełska-Trzeciakowska, działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska oraz profesor nauk humanistycznych Wojciech Roszkowski. Tego samego dnia na Placu Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego odbędzie się Apel Poległych, który poprzedzi uroczysta polowa msza święta.

Wtorkową część obchodów zakończy koncert "Sierpniowa miłość". Jak powiedział dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak, "będzie to widowisko opowiadające o losach żołnierek i żołnierzy AK, którzy w czasie powstania pobrali się". "Na ślubnym kobiercu stanęło wówczas 256 par, czyli statystycznie na każdy dzień powstania przypada po cztery śluby" - przypomniał.

"Warstwie muzycznej będą towarzyszyć wyświetlane na ekranie historie powstańczych małżeństw, opowiedziane przez samych bohaterów, które zdołano zarejestrować już w XXI w., więc po kilkudziesięciu latach wrócili oni do wspomnień. Przedstawimy więc powstanie, które będzie nieco w tle losów głównych bohaterów (...). Będzie to bardzo wzruszający koncert" - zapowiedział Matusiak. Na scenie zobaczymy m.in. Sławka Uniatowskiego, Renatę Przemyk i Łukasza Zagrobelnego w towarzystwie Orkiestry Grzegorza Urbana.

1 sierpnia obchody rozpoczną się od uroczystości składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia powstania. Później odbędą się uroczystości przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944" w Parku Dreszera, które zakończy przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej na Mokotowie. Wiązanki kwiatów zostaną złożone także przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" przy Al. Ujazdowskich, a następnie uroczystości odbędą się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przed Sejmem.

Popołudniową część obchodów zainauguruje złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Wojskowych Powązkach. Godzina 17.00 - "W", o której wybuchło powstanie - zostanie uczczona z udziałem przedstawicieli władz i kombatantów przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach.

Wieczorem zaplanowano złożenie wieńców i wspólną modlitwę przed pomnikiem "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy. O godz. 21 podczas uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalone zostanie Ognisko Pamięci.

Następne zaplanowane uroczystości odbędą się 5 sierpnia; tego dnia upamiętnione zostanie zdobycie przez batalion "Zośka" obozu "Gęsiówka", a następnie hołd ludności cywilnej Woli oddany zostanie przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944; ten dzień zakończy się marszem pamięci.

Obchody powstania zakończy zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego 2 października.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące - do 2 października. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter