24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica II wojny światowej

Ocena: 0
370

Msze Święte w intencji Ojczyzny oraz poległych jej obrońców, pokazy rekonstrukcji historycznych, wystawy i składanie kwiatów upamiętniły w całym kraju 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej i niemieckiej agresji na Polskę.

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej uczcili przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele.

Oficjalne obchody z udziałem prezydenta RP rozpoczęły się w Wieluniu. O godz. 4.40 w mieście zabrzmiały syreny alarmowe. O tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na miasto, zginęło wówczas 1200 osób. Centrum miasta zostało zrujnowane w 90 proc., w ruiny zamieniły się kościół farny, klasztor poaugustiański, synagoga, ratusz i szpital. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „pamięć ma znaczenie najistotniejsze”. Zaznaczył, że „Westerplatte jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza, Wieluń jest symbolem niemieckiego bestialstwa, złamania konwencji międzynarodowych, zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia”. Prezydent wskazał również na znaczenie przebaczenia. – To ono kładzie grunt pod dobre stosunki sąsiedzkie. Potrzebne jest w związku z tym także i zadośćuczynienie.

Mszę Świętą w kościele św. Józefa, w pobliżu fundamentów kościoła farnego, który został zbombardowany podczas niemieckiego nalotu, odprawił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mówił o „obowiązku podtrzymywania pamięci o losach narodu i Kościoła, szczególnie wobec oszczerstw płynących z Europy odnośnie do faktów z naszej historii”.

– O Westerplatte trzeba mówić światu głośno – powiedziała z kolei premier Beata Szydło, która wzięła udział w uroczystych obchodach w tym miejscu. Podkreśliła, że niestety „musimy ciągle przypominać, kto był katem, a kto ofiarą”. – Jakże haniebne jest mówienie w niektórych zachodnich mediach o polskich obozach koncentracyjnych.

Abp Stanisław Gądecki, który celebrował Mszę Świętą w ramach wojewódzkich obchodów rocznicowych w karmelitańskim sanktuarium św. Józefa w Poznaniu, w pobliżu pomnika Armii Poznań, zauważył, że w 1939 r. najeźdźcy „Rozpoczęli narzucanie bezbożnej ideologii narodowego socjalizmu i socjalizmu międzynarodowego. Oba te totalitarne systemy, które odrzuciły Boga, w konsekwencji w tak przerażający sposób zwróciły się przeciwko człowiekowi”. Zauważył też, że wspomnienie II wojny światowej i współczesne nam konflikty wojenne „każą nam z mocą upominać się o pokój, bo człowiek jest stworzony do pokoju; pokój jest darem Boga i jednocześnie dziełem ludzkim”. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter