27 listopada
piątek
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica i co dalej

Ocena: 0
899

 

Pytanie brzmi: co będzie się działo podczas jerozolimskich obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz? Czy Władimir Putin nie spróbuje odgrzać narracji o setkach tysięcy Żydów zamordowanych przez Polaków? Czy nie spróbuje dowodzić, że obozy koncentracyjne Niemcy lokowali w Polsce ze względu na panujący w niej antysemityzm? Na pewno spróbuje dowieść, że jeśli jacykolwiek Żydzi się uratowali przed Zagładą, to tylko i wyłącznie dzięki ZSRR i zwycięskiej Armii Czerwonej.

 


PRZYJACIEL PUTINA

Jerozolimskie obchody to tak naprawdę przedsięwzięcie prywatne, organizowane przez Wiaczesława Mosze Kantora. Już niemłody (rocznik 1953) biznesmen pełni całe mnóstwo funkcji, jest m.in. prezesem Europejskiego Kongresu Żydów i działaczem Światowego Kongresu Żydów. Jest też niesłychanie bogatym człowiekiem; w 2019 r. brytyjski „Sunday Times” umieścił go po raz pierwszy na swojej „Liście Bogatych”, szacując, iż posiada ok. 3 mld funtów brytyjskich, czyli ok. 15 mld złotych. Jest więc 29. najbogatszym człowiekiem w Rosji i 630. w świecie.

Startował z dobrego poziomu, bo ojciec był dyrektorem jednego z moskiewskich domów towarowych. Ukończył Moskiewski Instytut Lotnictwa, a doktorat uzyskał w dziedzinie systemów automatycznej kontroli pojazdów kosmicznych. Ale jego biznes ma niewiele wspólnego z lotnictwem i kosmonautyką – kieruje on Acron Group, produkującym chemikalia, a zwłaszcza nawozy sztuczne (ponad 7 mln ton rocznie). W 2005 r. założył Światowe Forum Holokaustu i zainicjował spotkania poświęcone rocznicom wyzwolenia KL Auschwitz – pierwsze odbyło się w Krakowie z udziałem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, Rosji Władimira Putina i wiceprezydenta USA Dicka Cheneya. Trudno wymienić wszystkie aktywności Kantora – jest ich tak wiele, poczynając od funkcji prezesa i przewodniczącego rozmaitych instytucji i organizacji, kończąc na osobistych patronatach rozmaitych przedsięwzięć.

Kantor ma rozmaite związki z Polską. Został zresztą za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP (odznaczenie nadawane cudzoziemcom). Kilka lat temu próbował przejąć w Polsce należącą do Skarbu Państwa strategiczną spółkę Grupa Azoty. Nie udało mu się, i być może stąd bierze się jego niechęć do Polski, choć w Azotach wciąż ma 20 proc. udziałów.

W przeszłości pozostawał z dala od Kremla, ale zaczął z nim współpracować podobno przede wszystkim dzięki Władimirowi Jakuninowi, współpracownikowi Putina, byłemu szefowi rosyjskich kolei RŻD. W zeszłym roku Kantor oświadczył, że Putin jest jego „głównym sojusznikiem w walce z fałszowaniem historii i jej zachowaniem w prawdziwej i faktycznej formie dla przyszłych pokoleń”. Chodzi o walkę z „heroizacją faszyzmu”, cokolwiek by to oznaczało. A niedawno, jak informowały rosyjskie media, Kantor znów pochwalił rosyjskiego prezydenta za „nieustanne wysiłki i zdecydowane stanowisko w walce z antysemityzmem, próbami uzasadnienia działań nazistów lub pisania na nowo historii Holokaustu i II wojny światowej”.

Skoro tak, to dla Światowego Forum Holokaustu – kierowanego przez Kantora – to Władimir Putin jest najważniejszym gościem w Jerozolimie, Andrzej Duda zaś gościem niepożądanym. Nawet jeśli po naszej stronie stają żydowskie organizacje z Polski, a izraelskie media przyznają, że to prezydent Rzeczypospolitej powinien być znaczącym mówcą w Yad Vashem. Liczy się wielka polityka.

Tymczasem Putinowi „atak historią” na Polskę jest potrzebny, bo chce za wszelką cenę udowodnić wielkość Rosji, a więc także jej poprzedniego „wcielenia” – ZSRR. Takie polityczne wzmocnienie jest mu potrzebne wobec rozpoczętej właśnie operacji mającej na celu utrzymanie się przy władzy po zakończeniu ostatniej, zgodnie z konstytucją, kadencji na urzędzie prezydenta. Brak sukcesów gospodarczych i pogorszenie poziomu życia Rosjan mają więc zostać przysłonięte przez sprawy historyczne. Prawda o ofiarach KL Auschwitz niewiele Putina obchodzi.

 

 Wśród więźniów KL Auschwitz-Birkenau byli m.in.:
 Władysław Bartoszewski,
 ks. Franciszek Blachnicki – twórca Ruchu Światło-Życie,
 Tadeusz Borowski – pisarz,
 Bronisław Czech – olimpijczyk,
 Xawery Dunikowski – rzeźbiarz,
 Anna Frank – autorka znanego pamiętnika,
 św. Maksymilian Maria Kolbe,
 Marian Kołodziej – scenograf,
 Zygmunt Nissenbaum – opiekun cmentarzy żydowskich,
 Zofia Kossak-Szczucka – pisarka,
 Stanisława Leszczyńska – położna,
 rtm Witold Pilecki,
 św. Edyta Stein – s. Teresa Benedykta od Krzyża,
 Józef Szajna – reżyser.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 listopada

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 20,1-4.11-21,2; Ps 84,3-6a.8a; Łk 21,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter