30 marca
czwartek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica i co dalej

Ocena: 0
1319

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau został wyzwolony 27stycznia 1945 r. Tego dnia, 75 lat później, odbędą się tam oficjalne uroczystości. Ale emocje budzą inne obchody tej rocznicy, zaplanowane na 23 stycznia w Jerozolimie.

fot. BP KEP

Jednym z mówców ma być tam prezydent Rosji Władimir Putin, wystąpienia zaś prezydenta Polski Andrzeja Dudy nie przewidziano – i dlatego zdecydował się nie jechać do Izraela. Obchody w Jerozolimie organizuje i finansuje Wiaczesław Mosze Kantor, bliski współpracownik Putina. A Putin i jego ludzie na przełomie grudnia i stycznia zaczęli budować antypolską narrację historyczną, usiłując wykazać, że to nasz – antysemicki – kraj przyczynił się do wybuchu II wojny światowej. Trudno przewidzieć, co o Polsce powie Putin w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie – gdzie odbędą się uroczystości – ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przewidzieć, że będzie chciał obciążyć nas winą za Holokaust.

Oczywiście obecność Putina na obchodach ma uzasadnienie: to żołnierze sowieccy – 60. armia Pierwszego Frontu Ukraińskiego – wyzwalali KL Auschwitz. Uratowali około 7 tys. więźniów. W walkach poległo ponad 230 żołnierzy radzieckich, w tym dowódca 472 pułku płk. Siemion Biesprozwannyj. I właśnie na wyzwoleniu KL Auschwitz i na zwycięstwie nad hitlerowskimi Niemcami współczesna Rosja buduje swoją historię. Już nie na „wielkiej socjalistycznej rewolucji październikowej”, tylko na 9 maja 1945 r. i wygranej „wielkiej wojnie ojczyźnianej”.

 


AUSCHWITZ JAKO PRZYKŁAD

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej i kolejne rocznice wyzwalania obozów koncentracyjnych. Niemcy tworzyli je od 1933 r., najpierw u siebie. Z myślą o Polakach działał od 2 września 1939 r., niemal pod Gdańskiem, obóz KL (skrót od Konzentrationslager) Stutthof, na terenach zaś wcielonych do Rzeszy już w październiku 1939 r. powstały tzw. prowizoryczne obozy koncentracyjne: w Poznaniu (KL Posen – Fort VII) oraz w Łodzi-Radogoszczu (KL Radegast). Tworzono też obozy przejściowe dla polskich cywilów. W ciągu kilku miesięcy osadzono w nich ponad 100 tys. Polaków, prawie wszystkich mordując.

Na okupowanych ziemiach polskich Niemcy tworzyli też stałe obozy koncentracyjne. Pierwszy powstał w maju 1940 r. właśnie w Oświęcimiu (KL Auschwitz). Do końca 1940 r. znalazło się w nim blisko 8 tys. Polaków podejrzanych o udział w konspiracji. W sierpniu 1941 r. utworzono KL Lublin, zwany potocznie Majdankiem od nazwy dzielnicy. W 1941 r. zaczął też funkcjonować obóz w Brzezince – KL Birkenau, do którego przeniesiono więźniarki przebywające dotychczas w obozie męskim KL Auschwitz. Od lipca 1942 r. w KL Stutthof zaczęła pracować komora gazowa.

Niemcy używali obozów koncentracyjnych do wymordowania określonych grup ludzi. I pierwszymi wcale nie byli Żydzi, tylko skierowani w końcu 1941 r. do KL Auschwitz jeńcy radzieccy. Zwożono tam również i mordowano Romów z całej Europy. Dopiero w 1942 r., kiedy Niemcy przystąpili do realizacji programu Endlösung – tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, do KL Auschwitz-Birkenau zaczęto kierować ludność żydowską, z całej podbitej Europy. Mordowano ją głównie za pomocą gazu cyklon B. W ciągu doby potrafiono zagazować i spalić w krematoriach ok. 9 tys. osób. Ludność żydowską z Europy kierowano także do KL Lublin, KL Stutthof i KL Gross-Rosen. W 1942 r. Niemcy zaczęli jednak tworzyć specjalne obozy zagłady: w Chełmnie nad Nerem, Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Zlikwidowali je do początku 1944 r.

W samym KL Auschwitz-Birkenau znalazło się 1,1 mln Żydów (85 proc. wszystkich więźniów), zamordowano milion z nich. Polaków wywieziono tam 140 tys. (11 proc.), a zamordowano połowę. Romów w tym obozie znalazło się 23 tys. (2 proc.), z czego śmierć poniosło 21 tys.; jeńców radzieckich – 15 tys. (1,2 proc.), a zmarli prawie wszyscy. Ogółem we wszystkich niemieckich obozach więziono aż 18 mln ludzi, z czego 11 mln zamordowano.

 


„POLSKIE OBOZY”

Niestety, w zagranicznych mediach często używa się nazwy „polskie obozy koncentracyjne” czy też „polskie obozy zagłady” – wszak wiele z nich znajdowało się na terenie naszego kraju. Wyjaśnienia i protesty, że był on wówczas okupowany przez Niemcy, nie zawsze i nie wszystkim trafiają do przekonania.

Do tego w ostatnim okresie nasiliła się akcja fałszowania danych na temat udziału Polaków w Holokauście, czyli Zagładzie Żydów. Oto np. prof. Jan Grabowski z Kanady dowodził w 2018 r., że Polacy jakoby zamordowali 200 tys. Żydów. Tymczasem specjalista od badań ilościowych, obecny ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch wykazał, iż jest to nieprawda. Liczba 200 tys. miała pochodzić z obliczeń szacunkowych, dokonanych przez znanego badacza Holokaustu Szymona Datnera. W publikacji Datnera z 1970 r. jest mowa o 200-250 tys. Żydów, którzy zdołali uciec z gett. Gdyby Grabowski miał rację, to wszyscy ci uciekinierzy zostaliby następnie zamordowani i w ogóle żaden Żyd by w Polsce nie przeżył.

Jednak owa liczba 200 tys. poszła w świat – i była cytowana przez rozmaite, głównie żydowskie, gazety. Tak pisał w 2018 r. „The Times of Israel” – niestety, gazeta nie zajrzała do źródła, czyi publikacji Datnera, a przekonywała, że „zgodnie z artykułem z 1970 r., 200 tys. Żydów zginęło z rąk ich polskich sąsiadów”. I tak pisał „Haaretz”: „Orgia mordów: Polacy, którzy ścigali Żydów i oddawali ich nazistom”. Dopiero w lutym 2019 r. „Jerusalem Post” przyznał, że było inaczej: „Polacy nie zabili 200 tys. Żydów; 100 tys. zamordowali okupanci, kolejne 100 tys. Polacy ocalili”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Czwartek, V tydzień Wielkiego Postu
Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 51-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter