23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Renowacja grobów polskich żołnierzy na Białorusi

Ocena: 0
1709

Konserwację zachowanych elementów starych grobów polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. przeprowadziła na Białorusi Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. Jednocześnie trwają prace związane z renowacją cmentarzy.

fot. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie

"W ciągu ostatniego miesiąca prowadziliśmy prace na czterech cmentarzach – w Zadorożu, w Dokszycach, w Głębokim i w Duniłowiczach. Stare elementy zostały poddane pełnej i zachowawczej konserwacji i zostały wyeksponowane w formie lapidariów na każdym z cmentarzy" – powiedział PAP konserwator zabytków Karol Gądzik, który z ramienia fundacji kierował pracami konserwatorskimi.

Na cmentarzu w Duniłowiczach pod Postawami, na północy Białorusi, udało się odrestaurować i zachować w formie lapidariów dziesięć oryginalnych krzyży betonowych, imienną płytę nagrobną z piaskowca oraz fragment obelisku, który został uroczyście postawiony na cmentarzu w 1930 r. w obecności prezydenta Ignacego Mościckiego.

"Obelisk był wykonany z bardzo kosztownego kamienia – labradorytu. Niestety na razie odnaleziono tylko jego fragment" – powiedział Gądzik.

W Głębokim poddano konserwacji sześć krzyży nagrobkowych, w Dokszycach – pięć. W Zadorożu natomiast uratowano 12 płyt nagrobnych, wykonanych w formie odlewów betonowych.

Cmentarze, na których od lata ubiegłego roku prace renowacyjne prowadzi Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, powstały w latach 30. XX w. dla upamiętnienia polskich żołnierzy, poległych w wojnie z bolszewikami w latach 1919-1920. Zdecydowana większość grobów jest anonimowa.

Jak wyszczególnia w opisie projektu Fundacja, na cmentarzu w Głębokim znajduje się 96 mogił oraz pomnik centralny i zbiorowy z 1920 r., w  Podświlu jest 61 mogił, w Zadorożu - 6 mogił zbiorowych, w Dokszycach - 176 mogił indywidualnych i zbiorowych, a w Duniłowiczach znajdują się 54 mogiły zbiorowe i krzyż.

Prace konserwatorskie dotyczą tylko zachowanych starych elementów cmentarzy. Jednocześnie toczą się prace modernizacyjne, w ramach których na miejscu starych nagrobków powstają nowe – granitowe, nawiązujące do nich stylistyką. Prace realizuje zatrudniona przez fundację firma Budmex, która obecnie kończy prace rozpoczęte w ubiegłym roku i dokonuje poprawek.

Środki na prace konserwatorskie i budowlane wydzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter