17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Realna pomoc

Ocena: 0
1146

Są łącznikami pomiędzy polskimi darczyńcami a ofiarami największych współczesnych dramatów. Niosą nadzieję cierpiącym z powodu wojen, głodu, chorób, klęsk żywiołowych.

fot. Caritas Polska

Wyniszczona na skutek trwającej już ponad dziesięć lat wojny domowej Syria, Jemen uznawany za kraj dotknięty największym kryzysem humanitarnym naszych czasów, stolica Libanu odbudowywana mozolnie po ubiegłorocznym wybuchu chemikaliów – to tylko kilka spośród wielu miejsc, do których dociera pomoc niesiona przez Caritas Polska. W mieszkańcach odległych krajów coraz więcej Polaków dostrzega cierpiących bliźnich, którym trzeba pomagać. Nad organizacją tej pomocy czuwają pracownicy humanitarni. Pracują w rozsianych na świecie misjach i w warszawskim biurze Caritas Polska. Łączy ich jedno – pomaganie jest ich pasją, a największą satysfakcję czerpią z tego, że mogą uczynić czyjeś życie łatwiejszym.

 


RODZINA RODZINIE

Dzięki zespołowi programu Rodzina Rodzinie i przede wszystkim dzięki ofiarności Polaków w ciągu niespełna pięciu lat udało się przekazać pomoc o wartości ponad 60 mln zł 10 tysiącom podopiecznych. Te środki pozwalają przetrwać m.in. wielu syryjskim rodzinom poszkodowanym na skutek wojny – są przeznaczane na zakup żywności, leków, na opłacenie takich wydatków jak czynsz za wynajęte mieszkanie czy zakup opału na zimę. Dla ludzi, którzy stracili zdrowie, pracę czy dom, ta pomoc jest nieoceniona. W ramach specjalnych programów Caritas Polska wspiera również tworzenie miejsc pracy w małych, rodzinnych firmach, a także odbudowę zniszczonych w czasie wojny szkół. – Pięknym doświadczeniem było zobaczyć, jak jedna ze szkół w Aleppo wraca do życia – cieszy się Sylwia Hazboun, kierująca w Caritas Polska działem zajmującym się pomocą dla krajów Bliskiego Wschodu.

Na stałe w Aleppo nad realizacją programu Rodzina Rodzinie czuwa Rama Daaboul. Jej marzeniem jest, aby to miasto pewnego dnia powstało z popiołów wojny i było podobne do Warszawy, którą młoda Syryjka miała okazję odwiedzić dzięki współpracy z Caritas Polska. – Poznałam historie ludzi, którzy ucierpieli w czasie wojny. Moje problemy okazywały się błahe w porównaniu z ich cierpieniem. Najbardziej poruszyła mnie historia rodziny z dwójką małych dzieci, ośmiolatkiem i 10-miesięcznym niemowlęciem. Mieszkali w tragicznych warunkach i w konsekwencji niemowlę zaczęło chorować na astmę – opowiada Rama. – Sama jestem matką, więc bardzo to przeżyłam – mówi syryjska współpracowniczka Caritas Polska.

– Pomoc humanitarna leczy skutki, a nie przyczyny konfliktów czy katastrof naturalnych, i to bywa dla nas frustrujące – przyznaje Sylwia Hazboun. Zaraz jednak dodaje, że praca przynosi jej ogromną satysfakcję. – Najbardziej podoba mi się w niej to, że każde moje działanie, każdego dnia, przyczynia się do tego, że komuś żyje się lepiej.

 


LUDZIE Z PASJĄ

Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Libanie i Syrii, podkreśla, że aby pomoc miała sens, musi być spełnionych wiele warunków: dostępne środki finansowe, odpowiedni kontekst ekonomiczny, polityczny i społeczny podejmowanych działań. Jego codzienna praca to organizacja transportów humanitarnych we współpracy z Wojskiem Polskim, sprawdzanie dokumentacji finansowej, spotkania z osobami potrzebującymi pomocy. Również on ceni sobie w swojej pracy przede wszystkim to, że dzięki niej może pomagać.

Dla Tomasza Kani, szefa misji Caritas Polska w Jemenie, niezwykle ważny jest też kontakt z ludźmi, z którymi współpracuje na miejscu. – To oni najbardziej zapadają w pamięć. Ich pasja, ich zaangażowanie, żeby jakoś zaradzić trudnej sytuacji – mówi. W Jemenie, gdzie na skutek trwającego od lat wewnętrznego konfliktu zniszczona została blisko połowa ośrodków zdrowia, Caritas Polska pomaga odbudować, wyposażyć i utrzymać lokalne przychodnie. – Najtrudniejsze jest pierwsze spotkanie z danym kryzysem, kiedy wydaje się on tak ogromny, że wręcz nie do przejścia. Ale to tak jak z wielką górą: nie wchodzimy na nią jednym krokiem. W jeden dzień nie rozwiążemy problemu. Natomiast idąc, stawiając kolejne kroki, pracując dzień po dniu, wszystko da się zrobić – zapewnia przedstawiciel Caritas Polska w Jemenie.

19 sierpnia obchodziliśmy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. – Miejsc, w których nasza pomoc jest potrzebna, nie zabraknie w dającej się przewidzieć przyszłości. Dlatego w tym wyjątkowym dla nas dniu chcemy przede wszystkim podziękować wszystkim naszym darczyńcom, dzięki którym możemy nieść pomoc tak wielu potrzebującym jej ludziom – podsumowuje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak można wesprzeć największy polski program pomocy humanitarnej realizowany za granicą – Rodzina Rodzinie?

Przekazując wsparcie za pośrednictwem strony RODZINA RODZINIE
Dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Rodzina Rodzinie)
Wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter