24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Randkowa terapia małżeństw

Ocena: 0
837

Już od miesiąca można korzystać z aplikacji RM 2.0 w ramach projektu Randka Małżeńska 2.0. Ma ona jeden, konkretny cel: w nowoczesny i dostępny dla każdego sposób pomagać małżeństwom odbudować swój związek.

fot. Priscilla Du Preez/Unsplash

Ileż to razy wykorzystujemy internet czy aplikacje w naszych telefonach, szukając różnorakiej pomocy: przepisów na potrawy wigilijne, porad lekarskich, internetowych kursów językowych czy adresów, gdzie można przed karnawałem podszkolić się w tańcu.

Gdzie jednak szukamy pomocy, gdy psuje się nam małżeństwo, gdy odczuwamy znużenie w naszym związku, nie umiemy już ze sobą rozmawiać? Jeśli chcemy stawić czoła problemom w naszym małżeństwie, chcemy, by w nim wreszcie coś drgnęło, by na nowo poczuć powiew miłości w naszych związkach – dlaczego także nie zajrzeć do internetu, nie sięgnąć po telefon? Od końca listopada po taką pomoc sięgnęło już ponad tysiąc osób uczestniczących w programie Randka Małżeńska 2.0.

– Jeśli ktoś naprawdę chce coś zmienić w swoim związku, spróbować jeszcze raz odświeżyć, odnowić pewne rzeczy i spojrzeć na swoje małżeństwo z innej perspektywy, jeśli jest otwarty na nowości i szuka pomocy, Randka jest strzałem w dziesiątkę! – mówią Robert i Ula, którzy zdecydowali się zainstalować w swoich smartfonach Randkę Małżeńską 2.0 i realizują krok po kroku program 24 spotkań. – Już widzimy, jak te randki owocują. Zasada małych kroków na rzecz udoskonalania, wzmacniania mojego małżeństwa jest mi bliska, zwłaszcza kiedy można sobie zrobić kilka dni przerwy, przemyśleć to, co wydarzyło się do tego czasu, a potem w dowolnej chwili wrócić do programu – dodaje Robert.

 


CZYM JEST RANDKA?

Kiedy w 2010 r. ruszały pierwsze, organizowane przez Domowy Kościół diecezji warszawsko-praskiej Samochodowe Randki Małżeńskie, wzięło w nich udział kilkanaście tysięcy par małżeńskich. Po obejrzeniu przygotowanych w formie prezentacji warsztatów pary rozmawiały ze sobą na ważne dla nich tematy najczęściej właśnie w samochodzie, bez dzieci i innych domowników, gdzie nikt im nie przeszkadzał. – Już to pozwoliło nam na zorientowanie się, czego ludzie oczekują, z czym mają najwięcej problemów w swoich małżeństwach oraz jaka forma pracy nad swoim związkiem jest dla nich najwygodniejsza. To pozwoliło nam wyciągać wnioski i ewoluować – wspominają twórcy Randki Małżeńskiej.

Metodę dopracowywano. Pojawiały się coraz lepiej przygotowywane materiały multimedialne, nowi prowadzący – znani i uznani terapeuci rodzinni, duszpasterze rodzin, autorzy książek o tematyce małżeńskiej i rodzinnej. Doskonalono także – by promować aktywność na rzecz samodoskonalenia i rozwoju małżeństw – formy pracy z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Rok temu ruszyła interdyscyplinarna strona internetowa www.randkamalzenska.pl oraz pierwsza mobilna aplikacja na telefon Randka Małżeńska, którą pobrało ponad 5 tys. osób.

W listopadzie br. zaprezentowano aplikację RM 2.0, będącą rozszerzeniem oraz zintensyfikowaniem aplikacji poprzedniej. Jej celem, jak i wcześniejszych projektów, jest przywrócenie małżonkom wiary, że mogą, często już kolejny raz, powalczyć o swoje małżeństwo, rodzinę. A dla par zamierzających zawrzeć związek małżeński tym celem jest zdobycie odpowiednich narzędzi do budowania trwałych relacji.

 


METODA

Ludzie spędzają ze smartfonem w ręku codziennie mnóstwo czasu – w celach służbowych, zawodowych, towarzyskich. Z pewnością znajdą też około dziesięciu minut na co dzień, by z niego korzystać dla dobra swojego związku – przekonują twórcy RM 2.0.

Metoda korzystania z programu jest prosta. Po uruchomieniu aplikacji (szczegóły techniczne są opisane na stronie Randki) proponowany jest warsztat do obejrzenia we dwoje jako wprowadzenie, po czym przechodzi się do realizacji programu 24 spotkań podzielonych na cztery cykle tematyczne. Dotyczą one odpowiednio: małżeńskiej komunikacji, hierarchii wartości i celów, pogłębienia więzi i w końcu przebaczenia oraz budowania duchowości małżeńskiej.

W każdym cyklu małżonkowie czy narzeczeni przez pięć dni realizują, każdy osobno, proponowany przez aplikację plan według schematu: „widzieć, oceniać, działać” – w myśl zasady POZNAJĘ swoje problemy, NAZYWAM je, podejmuję walkę i DZIAŁAM. A po pięciu dniach pary spotykają się na bardzo ciekawie moderowanej randce małżeńskiej zamykającej dany cykl. Wspólnie wykonują zaproponowane ćwiczenia i rozmawiają na ich temat.

Dużym atutem aplikacji jest możliwość zatrzymania się, jeśli zdarzy się nieprzewidziane wydarzenie, np. choroba dziecka, i przez krótki czas nie sięgamy po RM 2.0. W dowolnej chwili możemy pracę z Randką zawiesić i potem wrócić do niej od miejsca zatrzymania się, ale też cofnąć się do dni poprzednich w celu utrwalenia proponowanych treści. Tak więc każdy sam wyznacza sobie tempo pracy. Codziennie także otrzymujemy bonus: nagranie, w którym kluczowy problem danego dnia przedstawiany jest z perspektywy psychologa i teologa.

 


DLA KOGO?

W Randce Małżeńskiej 2.0 i całym projekcie (warsztat multimedialny, strona internetowa, aplikacja) mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. – Mówimy tyle o pandemii, ale mamy nie od dziś także pandemię rozwodów. Chcieliśmy dać antidotum, lekarstwo na kryzys małżeński, który dotyka nas z każdej strony. Projekt ten może być swoistą nawigacją po złożonych relacjach między małżonkami i pomaga poprawić relacje nie tylko ze współmałżonkiem, ale także z dziećmi – zachęca Artur Kołaczek ze Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie, koordynator projektu. Program nie ma daty końcowej, można więc włączyć się w każdej chwili, a także zaproponować tę aplikację rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Warto powalczyć o swój związek, zwłaszcza że niewiele potrzeba: kilkanaście minut dziennie z telefonem, z którym i tak niemal się nie rozstajemy. A tak wiele można zyskać!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter