19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rafalska: W Polsce rośnie zatrudnienie cudzoziemców

Ocena: 0
237

W Polsce od trzech lat rośnie zatrudnienie cudzoziemców; według szacunkowych danych na koniec 2017 roku pracodawcom uzyskali ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców z tzw. państw trzecich spoza UE – poinformowała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

fot. PAP/Rafał Guz

Z danych MRPiPS z końca 2017 r. wynika, że wojewodowie wydali pracodawcom ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców ze wszystkich państw trzecich (spoza UE). Chodzi o obywateli Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji.

Ponadto w 2017 r. powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom, co uprawni ich do pracy przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Z tego ok. 1,1 mln oświadczeń dotyczy cudzoziemców z sześciu tzw. państw trzecich.

Rafalska podkreśliła, że najwięcej zezwoleń na pracę wydano dla obywateli Ukrainy. – Jeżeli chodzi o obywateli Ukrainy to wydajemy im 85 proc. zezwoleń na pracę i rejestrujemy 95 proc. oświadczeń – poinformowała. W dalszej kolejności są obywatele – Białorusi, Mołdawii, Indii, Nepalu, Turcji, Armenii, Chin i Wietnamu.

– Jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość cudzoziemców przyjeżdżała do Polski do pracy w rolnictwie; obecnie udział rolnictwa systematycznie maleje – mówiła minister. – Aktualnie zatrudnienie cudzoziemców rozkłada się bardziej równomiernie na większą liczbę branż. To m.in. budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport, handel, gastronomia czy gospodarstwa domowe – dodała.

Rafalska poinformowała także, że znacząco wzrosła liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego – w 2008 r. ubezpieczonych cudzoziemców było 65 tys., a na koniec trzeciego kwartału 2017 r. – 423 tys. – W tej strukturze dominują obywatele Ukrainy – podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że w ustawie wprowadzono mechanizm łagodzenia zmian w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców. – Ustawa pozwala na zastosowanie rocznego okresu przejściowego, który pozwoli na wygaszenie starych oświadczeń – oświadczyła szefowa MRPiPS.

Wyjaśniła, że wszystkie oświadczenia wydane do grudnia zachowają moc obowiązywania do końca 2018 r.

Rafalska przypomniała, że na skutek zmian w ustawie, od 2018 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z zezwolenia na pracę sezonową, które jest wydawane cudzoziemcom na okres 9 miesięcy.

Zgodnie z nowelizacją, obok zezwoleń na pracę, które mogą zostać wydane przez wojewodę na okres do trzech lat, wprowadzone zostało zezwolenie na pracę sezonową, wydawane przez starostę na okres dziewięciu miesięcy w roku kalendarzowym.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że nowe przepisy pozwolą zwiększyć kontrolę przy zatrudnianiu cudzoziemców. – Mamy zapotrzebowanie na zatrudnianie pracowników zagranicznych, ale chcemy też mieć kontrolę nad tym procesem – podkreślił. – Jednocześnie wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które ułatwią kontynuację współpracy z cudzoziemcach dla tych, którzy powierzają im pracę legalnie – dodał.

Zwrócił uwagę również, że na skutek zmian w przepisach szybciej będą obsługiwani przedsiębiorcy, którzy zadeklarują chęć zatrudnienia cudzoziemca. – W urzędach wojewódzkich powstanie 300 nowych etatów do obsługi wydawania zezwoleń – powiedział wiceminister. Dodał, że wnioski będzie można przesłać drogą elektroniczną. – Wszystkie formularze elektroniczne wzorów wniosków zostały już udostępnione na portalu praca.gov.pl – podkreślił.

1 stycznia 2018 r. weszły nowe zasady dot. sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Pracodawcy będą mieli m.in. obowiązek informowania urzędów np. o wszelkich zmianach dotyczących przebiegu ich zatrudnienia. Chodzi m.in. o obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy.

Nowe przepisy stanowią o utworzeniu rejestru pracy cudzoziemców, który będzie zawierał informacje dotyczące klasycznych zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową, oświadczeń składanych w celu dokonania wpisu do ewidencji oraz informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy. Nowelizacja wprowadza także opłatę w wysokości 30 zł za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców.

W ustawie przewidziano łatwiejsze, niż na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, przedłużenie współpracy z danym cudzoziemcem zatrudnionym przez co najmniej 3 miesiące na podstawie umowy o pracę, bowiem po okresie pracy na podstawie oświadczenia, praca cudzoziemca będzie uznana za legalną w trakcie oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 5,1-10; Ps 110,b-4; Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter