24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rafalska: bezrobocie w styczniu wzrosło do 6,9 proc.

Ocena: 0
2160

Bezrobocie w styczniu wzrosło o 0,3 proc. do 6,9 proc. zaś liczba bezrobotnych wyniosła 1,134 mln  i wzrosła o 52,9 tys. – podała w środę minister RPiPS Elżbieta Rafalska.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Jak dodała, w porównaniu z grudniem 2017 r., o 47 tys. wzrosła też liczba wolnych miejsc pracy.

Minister podkreśliła, że bezrobocie wzrosło o 0,3 pkt proc. w porównaniu do grudnia, liczba bezrobotnych wyniosła 1 mln 134 tys. i wzrosła o 52,9 tys. Przypomniała, że w ubiegłym roku, w tym samym miesiącu, stopa bezrobocia również wzrosła – wówczas przybyło ponad 62 tys. bezrobotnych. MRPiPS podało, że liczba bezrobotnych w styczniu 2018 r. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku była o 262,4 tys. niższa (spadek o 18,8 proc.).

– Wynik, jak na styczeń, jest w dalszym ciągu rekordowym, najlepszy z dotychczasowych notowań. Oczywiście styczeń to jest okres, w którym kończą się prace sezonowe. Jest to charakterystyczne w miesiącach zimowych. Musimy też pamiętać, że to jest ten okres, w którym kończą się formy aktywizacji osób bezrobotnych. Nie zawsze zdążyły ruszyć nowe propozycje – mówiła minister.

Zwróciła uwagę, że dobrą informacją jest to, że liczba wolnych miejsc pracy, miejsc aktywizacji zawodowej wyniosła ponad 144,5 tys. i w porównaniu do grudnia 2017 roku wzrosła o 47 tys. – A więc to jest całkiem sporo – stwierdziła. MRPiPS dodało w komunikacie, że liczba ofert zgłoszonych w styczniu br. była o 21,8 tys. (tj. o 17,8 proc.) wyższa niż w styczniu 2017 r.

Resort podał, że wzrost liczby wolnych miejsc pracy w styczniu 2018 roku, w porównaniu do grudnia 2017, odnotowano we wszystkich województwach i wyniósł on od 7,1 proc. (o  0,3 tys. ofert) w województwie lubelskim do 91,5 proc. (o  3,7 tys. ofert) w województwie  zachodniopomorskim. Poza województwem zachodniopomorskim aż w 7 województwach (kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim) wzrost liczby ofert w stosunku poprzedniego miesiąca był większy niż 50 proc.

Rafalska podkreśliła, że w trzech województwach zanotowano dwucyfrowe bezrobocie: w warmińsko-mazurskim było to 12,3 proc., kujawsko-pomorskim – 10,4 proc., podkarpackim – 10,1. Ministerstwo zaznaczyło, że wzrost stopy bezrobocia w styczniu 2018 roku, w porównaniu do stanu grudnia wystąpił we wszystkich województwach i zamykał się w przedziale od 0,2 do 0,6 punktu procentowego. Najsłabszy wzrost natężenia bezrobocia odnotowano w województwach: małopolskim, śląskim i wielkopolskim (o 0,2 punktu), najsilniejszy w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (o 0,6 punktu).(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter