7 czerwca
niedziela
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rada Stanu Francji: zakaz zgromadzeń w miejscach kultu niezgodny z prawem

Ocena: 0
207

Francuski rząd dopuścił się poważnego i niezgodnego z prawem naruszenia wolności kultu – orzekła Rada Stanu, czyli najwyższa instancja jurysdykcji administracyjnej w kraju, odnosząc się do absolutnego zakazu zgromadzeń religijnych w miejscach kultu. Rząd ma 8 dni na uchylenie tego zakazu.

Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu rzecznik prasowy francuskiego episkopatu ks. Thierry Magnin, biskupi z zadowoleniem przyjmują to orzeczenie. Potwierdza ono bowiem to, co już wcześniej wielokrotnie mówił episkopat, że Kościół jest w stanie zapewnić takie sprawowanie liturgii, aby spełnione zostały wymogi sanitarne. Mówi .

Rzecznik episkopatu po raz kolejny zwrócił przy okazji uwagę na potrzebę rozgraniczenia w różbnych dziedzinach kompetencji państwa i Kościoła

Ważne jest, aby dobrze zostały określone kompetencje państwa w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego, czyli na przykład, że państwo ma prawo nam powiedzieć, że kościoły mogą być zapełnione do jednej trzeciej, że trzeba zachować taką a nie inną odległość między ludźmi. Uznajemy, że państwo ma prawo dyktować takie reguły. Natomiast uważamy, że sposób dostosowania liturgii do tych reguł należy już do naszej kompetencji, z uwzględnieniem oczywiście wszystkich wymogów

– podkreślił w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni ks. Magnin.

Tymczasem w Chalons-en-Champagne w północno-wschodniej Francji w minioną niedzielę zorganizowano pod przewodnictwem bp. Francoisa Touveta na wielkim placu parkingowym przy jednym z hipermarketów pierwszą Mszę św. samochodową - z udziałem wiernych uczestniczących w liturgii we własnych pojazdach.
(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 czerwca

Niedziela, X Tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 34,4b-6.8-9; Dn 3,52-56; 2 Kor 13,11-13; J 3,16-18
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter