11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Putin ogłosił w Rosji żałobę narodową po tragedii w Kemerowie

Ocena: 0
1953

Dniem żałoby narodowej w Rosji po tragicznym pożarze w Kemerowie będzie najbliższa środa, 28 marca; odpowiedni dekret podpisał we wtorek prezydent Władimir Putin. Wcześniej do żałoby ogłoszonej w Kemerowie przyłączyły się inne regiony Federacji Rosyjskiej.

fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Zgodnie z prezydenckim dekretem w środę flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztów. W placówkach kulturalnych odwołane zostaną imprezy rozrywkowe, a w kanałach telewizyjnych – programy tego rodzaju.

Trzydniowa żałoba trwa w obwodzie kemerowskim po niedzielnym pożarze w centrum handlowo-rozrywkowym Zimowa Wiśnia. Zginęły tam – według oficjalnego bilansu – 64 osoby, w tym prawdopodobnie aż 41 dzieci. Takie szacunki podają bliscy ofiar i media, powołujące się na źródła w administracji lokalnej.

Od poniedziałku do żałoby w Kemerowie przyłączyły się inne regiony. Żałobę ogłosiły władze Inguszetii, Jekaterynburga, Kraju Nadmorskiego, Republiki Buriacji, Jakucka, a także inne miasta i obwody Rosji.

Putin przyjechał we wtorek do Kemerowa. W mieście od ponad ośmiu godzin trwa wiec z udziałem kilku tysięcy mieszkańców. Zgromadzeni zażądali dymisji władz lokalnych i prawdziwych informacji o ofiarach i przebiegu śledztwa.

Pożar wybuchł w niedzielę w centrum handlowo-rozrywkowym, rozprzestrzeniając się od czwartej kondygnacji, gdzie znajdowały się atrakcje dla dzieci i sale kinowe. Świadkowie przekazali, że nie zadziałał alarm przeciwpożarowy, a wyjścia ewakuacyjne były zamknięte. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował o wielu naruszeniach w eksploatacji obiektu.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter