2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Puste korytarze i większość klas; w szkołach głównie młodsi uczniowie

Ocena: 0
595

Dzwonki na przerwę dzwonią normalnie, ale korytarze i klasy w większości są puste – tak wygląda piątek, dzień strajku pracowników oświaty w dwóch podstawówkach w centrum Warszawy. Dzieci, które przyszły do szkoły, uczestniczą w zajęciach tematycznych.

fot. PAP/Tytus Żmijewski

W całej Polsce trwa strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP domaga się zwiększenia nakładów na edukację i bezpieczeństwa zawodowego dla nauczycieli i pracowników oświaty.

Do jednej ze szkół podstawowych w Warszawie przy ul. Wilczej przyszło o 1/3 dzieci mniej niż zazwyczaj. Głównie są to uczniowie z klas młodszych 1-3. Dyrektorka szkoły mówiła PAP, że nauczyciele zbierają odpowiednią liczbę uczniów w tym samym wieku i organizują im zajęcia tematyczne, korzystają z tablic interaktywnych, dzieci oglądaj bajki; mogą także bawić się na boisku.

Rodzice uczniów, którzy chodzą do tej szkoły dzwonili do placówki w czwartek i piątek rano pytając, czy mogą przyprowadzić dzieci. Jednak większość była zorientowana i wiedziała o tym, że w piątek placówka nie pracuje normalnie. Ci, który zdecydowali się przyprowadzić dzieci do szkoły, zrobili to później niż zazwyczaj.

Mimo strajku szkoła pracuje normalnie, trwa w niej obecnie rekrutacja. Większość nauczycieli spędza czas w pokoju nauczycielskim. Inni w pustych klasach robią porządki albo opracowują materiały edukacyjne.

Także do szkoły przy ulicy ks. Ignacego Jana Skorupki przyszły głównie dzieci z klas 1-3, ok. 60 osób. Są dla nich zorganizowane zajęcia tematyczne.

W obu szkołach zapewnione są posiłki dla dzieci, szkoły są oflagowane, na drzwiach zamieszczono informacje o strajku.

Zajęć nie ma w obu warszawskich szkołach prowadzonych przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO) – w placówkach są tylko nauczyciele, nie ma uczniów. Gdyby przyszli do szkoły, nauczyciele mieli im opowiadać o reformie edukacji. Tego dnia w szkołach STO obok zegara pokazującego czas zgodny z rzeczywistym miał być dodatkowy, ale cofnięty o godzinę – "brakująca" godzina miała symbolizować stracony czas dla edukacji w Polsce – czas, którego nie będzie można nadrobić po planowanej na wrzesień reformie. W szkole STO przy ul. Solec zegara jednak nie było, bo go nie dowieziono. Był transparent na budynku "Nie dla chaosu w szkole".

ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy – również finansowe – nie zmienią się na gorsze. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest najliczniejszym związkiem zrzeszającym nauczycieli, liczy ok. 240 tys. członków.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter