4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyjaciele rodziny

Ocena: 0
544

Mariola i Piotr Wołochowiczowie porzucili swe zawody, bo germanistek i elektroników było wystarczająco wielu, a par małżeńskich specjalistów od rodziny – nie.

fot. archiwum prywatne

– Mariolę poznałem w maju 1980 r. – wspomina Piotr Wołochowicz. – Połączyła nas lektura książek Waltera i Ingrid Trobischów, poświęconych biblijnej wizji małżeństwa i rodziny, w tym czystości przedmałżeńskiej i naturalnemu planowaniu rodziny.

Dwa lata później Mariola i Piotr pobrali się, a od 1983 do 1988 r. przychodziły na świat ich dzieci: Magdalena, Daniel i Irek. W 1986 r., gdy porody rodzinne nie były w Polsce znane, a od karmienia piersią odwodzono reklamami sztucznych mieszanek, współzakładali Stowarzyszenie na rzecz Naturalnego Rodzenia i Karmienia. Na początku lat 90. zaangażowali się w obronę życia dzieci nienarodzonych, aż – wciąż zafascynowani działalnością Trobischów – chcąc twórczo dzielić się tym dziedzictwem, w 1992 r. zaczęli prowadzić Fundację Misja Służby Rodzinie, polski oddział Trobischowskiej Family Life Mission. – Zależy nam na odnowie rodziny według zamysłu Stwórcy. Wierzymy, że budowanie zdrowej rodziny opiera się na jej chrześcijańskim modelu, na osobistej relacji z Bogiem – mówi Piotr Wołochowicz, który po śmierci Marioli w 2016 r. kontynuuje działalność z dziećmi i współpracownikami. Do tej pory ukazały się 23 książki Marioli i Piotra.

– Miałam dziewięć lat, Daniel sześć, a Irek cztery, gdy rodzice zamienili stałą pracę na życie z darowizn jako fundacja, a taka formuła dopiero w Polsce raczkowała – wspomina Magdalena Wołochowicz. – Dla nas było to naturalne, a z perspektywy czasu dostrzegam w tym posunięciu ogromną wiarę rodziców.

Dzieci państwa Wołochowiczów nigdy nie czuły się odstawione na bok ze względu na misyjną działalność rodziców. Były wszędzie zabierane, nasiąkały ideami, które rodzice głosili do młodzieży na salach gimnastycznych. – Słuchaliśmy o naturalnym planowaniu rodziny, o seksie po chrześcijańsku, rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich, wychowywaniu i przekazywaniu wiary, roli ojca oraz matki zostającej w domu z dziećmi i roli pojednania między pokoleniami. Jednocześnie sami doświadczaliśmy tego w domu, wreszcie sami zaczęliśmy aktywnie uczestniczyć w tym dziele – mówi Magdalena.

– Dziś pomnażam dziedzictwo rodziców, dystrybuując ich książki rozproszone po wielu wydawnictwach oraz niektóre wydając na nowo – mówi Daniel Wołochowicz. – Książka „Zanim wybierzesz” była w Polsce pierwszym po 1989 r. kompleksowym podręcznikiem wychowania do życia w rodzinie, od samoakceptacji przez relacje chłopak–dziewczyna ku małżeństwu i życiu rodzinnemu. Cały dom uczestniczył w jej pisaniu, a potem w szumie medialnym, jaki wywołała nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

– Widzieliśmy napływające dziesiątkami listy od czytelników „Drogi”, gdzie rodzice publikowali, i młodzież, która przychodziła z nimi porozmawiać – kontynuuje Daniel. – Dziś z żoną sami współprowadzimy kursy dla narzeczonych na temat trwałości małżeńskiej. Nasz związek jest trwały nie dlatego, że jesteśmy doskonali, ale dlatego, że opieramy go na Bogu. Co do moich dzieci mam tylko jedno pragnienie: by w życiu podążały za Bogiem i założyły zdrowe rodziny. W Misji wierzymy, że budowanie relacji pełnych miłości to cykl: trwałe małżeństwo – mądrzy rodzice – odpowiedzialne i twórcze dzieci, które same stworzą trwałe małżeństwa.

Misja Służby Rodzinie pomaga indywidualnym osobom, szkołom, nauczycielom i katechetom. W spotkaniach z Mariolą i Piotrem wzięło dotąd udział kilka tysięcy młodych ludzi i setki małżeństw. Od 1995 r. organizują wakacyjne warsztaty dla matek z dziećmi, dla rodzin i dla młodzieży; seminaria o komunikacji w małżeństwie; prowadzą szkołę żon i szkołę matek, spotkania dla mężczyzn i weekendowe seminaria dla Tatusiów i Synków, do tego dochodzą liczne publikacje i wywiady prasowe oraz wystąpienia na konferencjach naukowych. Z tych aktywności wyrosły nowe inicjatywy: Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie, Fundacja Żyj Pełnią Życia, którą zawiaduje Magdalena, wydawnictwo Psalm18.pl, założone i prowadzone przez Daniela, Fundacja Namiot Spotkania i kanał na YouTubie Kotwica Rodzica.

Do Fundacji wciąż przychodzą sygnały o osobach, które spotkawszy Mariolę i Piotra Wołochowiczów, odmieniły swoje życie. – Bóg tak przeplatał moją ścieżkę z Misją, aż stałam się jej pracownikiem – mówi Justyna Połom. – Najważniejsze jednak, że rodzice czytali książki Wołochowiczów i że sama poznałam ich podczas letniego obozu na Helu. Mają swój wkład w to, że stanowimy udaną rodzinę, ich Misja Służby Rodzinie ukształtowała mój charakter.

Na pierwsze spotkanie dla mam dotyczące wychowania dzieci Joanna Dzieciątko szła sceptycznie nastawiona. – Wychowałam się w rodzinie dysfunkcyjnej, w poczuciu niskiej samooceny, a na spotkaniu u Wołochowiczów usłyszałam: „Bóg cię kocha” – wspomina. – Pomogli mi odbudować życie na bazie Ewangelii, dzięki czemu zyskałam poczucie wartości i śmiałość, pozwalające mi dziś pomagać osobom takim jak ja kiedyś.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter