26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przy naborze do szkół i przedszkoli preferowano szczepione dzieci? Jest kontrola

Ocena: 0
1295

Postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Częstochowy, preferującej przy naborze do przedszkoli i żłobków zaszczepione dzieci, wszczął właśnie nadzór prawny wojewody śląskiego.

fot. Pixabay, CC0

W styczniu radni Częstochowy przyjęli dwie uchwały, z których pierwsza obliguje rodziców chcących umieścić dziecko w miejskim żłobku do złożenia oświadczenia, że przeszło ono obowiązkowe szczepienia. Na mocy drugiej zaszczepione dzieci dostaną dodatkowe punkty podczas rekrutacji do miejskich przedszkoli. Oba wymogi nie dotyczą dzieci, które nie mogą być szczepione z powodów medycznych, np. obniżonej odporności.

Jak poinformowała w czwartek PAP zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Prawnego Urzędu Wojewódzkiego Iwona Andruszkiewicz, w środę wszczęto postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały, a zawiadomienie o wszczęciu postępowania przekazano Radzie Miasta Częstochowy.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym o nieważności uchwały organu jednostki samorządu terytorialnego w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia uchwały. W tej sprawie 30-dniowy termin ewentualnego wydania rozstrzygnięcia nadzorczego upływa 28 lutego tego roku.

Podobne uchwały, w nieco innym brzmieniu, częstochowska rada miasta przyjęła w 2015 r. Nie weszły one jednak w życie, bo ich zapisy zakwestionował najpierw nadzór prawny wojewody, a po odwołaniu miasta – także wojewódzki sąd administracyjny.

Sąd uznał wówczas, że poddanie dziecka obowiązkowym szczepieniom nie może być brane pod uwagę w procesie rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Częstochowie. Wskazał, że problematyka szczepień ochronnych jest regulowana w ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, i że nie można wprowadzać aktem prawa miejscowego unormowań zastrzeżonych dla ustawodawcy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter