24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przez kraj

Ocena: 5
441

Zapraszamy do przeglądu najciekawszych informacji z kraju.

fot.www.flickr.com

Biskupi na Boże Ciało. O potrzebie jedności Kościoła i narodu oraz żywej obecność Jezusa w Eucharystii mówili biskupi w homiliach podczas Mszy świętych i procesji Bożego Ciała. Zwracali uwagę na konieczność przebaczenia i pojednania między narodem polskim i ukraińskim w kontekście trudnej historii obu państw. Podkreślili też znaczenie dorobku, jaki pozostawili po sobie Jan Paweł II oraz kard. Stefan Wyszyński. Na zdjęcu: Procesja po dywanach kwiatowych w w Spycimierzu.

Pomoc po terrorze. Caritas Polska przekaże ukraińskiej Caritas-Spes 100 tys. zł na pomoc zalanym terenom po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze. Z magazynu w Leżajsku wyjechały już na Ukrainę konwoje z pomocą humanitarną. Wsparcie można przekazywać: dokonując wpłaty przez stronę caritas.pl/ukraina; wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (z dopiskiem UKRAINA); wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052.

Spotkanie z Syrią. W ramach programu Rodzina Rodzinie Caritas Polska zaprasza koordynatorów wspólnot parafialnych i kościelnych na spotkanie z delegacją Syryjską 24 czerwca o godz. 16 w Warszawie. Będzie to okazja, aby usłyszeć o pomocy niesionej przez Polaków, posmakować lokalnych syryjskich smakołyków, posłuchać religijnych pieśni w języku arabskim i pomodlić się we wspólnych intencjach.

Najaktywniejsza. Parafia Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem zwyciężyła w trzeciej edycji Konkursu Aktywna Parafia; odebrała też specjalną nagrodę Dyrektora Caritas Polska. Drugie miejsce otrzymała parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym, trzecie - parafia Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Podczas rodzinnego festynu parafie zakwalifikowane do finału prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. O zwycięstwie zadecydowała największa liczba punktów zebranych podczas eliminacji do finału oraz prezentacji podczas finału i zawodów sprawnościowych.

Nowe sanktuarium św. Józefa. Abp Adam Szal ustanowił Sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela w kościele św. Józefa księży salezjanów w Przemyślu. W uroczystej Eucharystii i procesji wzięli udział przemyscy biskupi Kościoła rzymsko- i greckokatolickiego, duchowni i wierni świeccy. Tradycyjnie jeden z ołtarzy ustawiony był przy archikatedrze obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Sporny Turów. Jak donosi minister klimatu, zażalenie na postanowienie WSA ws. Turowa zostało wysłane. Anna Moskwa dodała: "kompleks energetyczny w Turowie jest gwarantem bezpieczeństwa regionu i rząd PiS zrobi wszystko, aby zapewnić jego dalszy rozwój i utrzymać kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy". 31 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał postanowienie wstrzymujące - do czasu rozpoznania skargi - wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r.

Co w mediach skrzypi. W 2022 r. KRRiT nałożyła na nadawców 25 kar o łącznej sumie 4745 tys. zł. Najwięcej – dla Polsatu (treści szkodliwe dla małoletnich, ukryte przekazy handlowe, brak emisji meczu polskich siatkarek), Zoom tv i Stopklatka („propagowanie postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym prowadzących do naruszenia godności ludzkiej obu płci”) i TVP (wpływ sponsora na treść audycji, nieuczciwa promocja napojów alkoholowych, brak proporcji w emisji producentów niezależnych). Dalej: TVN i Polskie Radio (ukryty przekaz handlowy), Radio Nysa FDM (sponsorowanie serwisu informacyjnego), Eska Poznań (przekaz dyskryminujący ze względu na płeć), Radio Jutrzenka (propagowanie działań sprzecznych z polską racją stanu). W 2022 i 2023 r. KRRiT wymierzyła kary o łącznej wysokości 75 tys. zł za emisję spotów browarów przed godziną 20 (m.in. Canal+ Polska i Red Carpet Media Group).

Zmarła Barbara Borys-Damięcka. Reżyser teatralna i telewizyjna, senator i marszałek Senatu z ramienia PO zmarła w wieku 85 lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter