24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przez bezkrytyczne zapatrzenie w media bardzo łatwo manipulować

Ocena: 0
2027

- Żyjemy w świecie, który jest trochę antyintelektualny. Jest ucieczką od tego, aby się nad czymś zatrzymać, pogłębić wiedzę dla siebie – powiedział ks. prof. Janusz Lekan, w dyskusji o ewangelizacji i obecnej sytuacji młodych ludzi. 

fot. Viktor Hanacek, Picjumbo

Prodziekan Wydziału Teologii KUL zwrócił uwagę, że poprzez bezkrytyczne zapatrzenie w media bardzo łatwo jest manipulować młodymi. Dyskusja na temat możliwości i zagrożeń jakie niosą za sobą nowe technologie wykorzystywane w nauczaniu religii odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie.

-Przy inwazji mediów, mamy dzisiaj problem nie tylko dydaktyczny i katechetyczny, ale wręcz duszpasterski. Często mam obawy, czy podczas Mszy św. Słowo trafia do odbiorców. To samo dzieje się na katechezie. Pod wpływem bodźców elektronicznych dzieci nie potrafią dzisiaj słuchać – zauważył ks. dr hab. Piotr Goliszek, adiunkt w Katedrze Katechetyki Szczegółowej KUL. 

Okazją do dyskusji byłą publikacja „Ilustrowanego słownika katechetycznego”. Odnosząc się do książki, ks. Goliszek zwrócił uwagę, że mimo prostej formy i podstawowych treści pozycja ta będzie uczyła również katechetów, jak w sposób syntetyczny przekazywać informacje. Stanowi on również cenną pomoc i daje możliwość wielorakiego zastosowania podczas lekcji religii. 

Autorka książki, teolog i katechetka, dr Beata Boguszewska opowiedziała o własnym doświadczeniu pedagogicznym, według którego nadmiar bodźców jest być może atrakcyjny, jednak przysłania katechizowanym Boga i najważniejszy przekaz katechezy. - Słownik daje możliwość rozmowy również w rodzinach. Mogą go czytać rodzice, albo rodzice z dziećmi co stwarza pole do rozmowy na tematy wiary – powiedziała o słowniku jego autorka.Podczas dyskusji końcowej, w której głos zabrali również przybyli na spotkanie katecheci zwrócono uwagę, że uczniowie otoczeni współcześnie przez media potrzebują powrotu do podstawowych, tradycyjnych metod nauczania, które zapewniają im kontakt i możliwośc zbudowania osobistej relacji z nauczycielem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -