23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Portugalii 12 maja wolny od pracy. Atmosfera święta przed wizytą papieża

Ocena: 4.6
998

Do Fatimy na piątkowo-sobotnie spotkanie z papieżem zmierzają w pieszych pielgrzymkach tysiące Portugalczyków i obcokrajowców. W całej Portugalii można wyczuć atmosferę święta, do której przyczyniło się ogłoszenie przez rząd 12 maja dniem wolnym od pracy w związku z wizytą Franciszka.

fot. PAP/EPA/PAULO CUNHA

Lizboński ekonomista Miguel Monteiro nie ma wątpliwości, że rozpoczynająca się w piątek po południu wizyta papieża w Fatimie jest jednym z największych wydarzeń promujących Portugalię w ostatnich latach. Przewiduje, że wielu z zagranicznych pielgrzymów udających się do sanktuarium maryjnego będzie chciało powrócić do Portugalii w przyszłości w celach turystycznych.

– Przypuszczam, że telewizyjne transmisje z pobytu papieża w Fatimie obiegną świat, promując Portugalię wśród zagranicznych turystów. Wielu z nich już teraz pielgrzymuje do sanktuarium na spotkanie z Franciszkiem – powiedział PAP Monteiro.

Stołeczny ekspert wskazał, że pomimo podróży papieża tylko do Fatimy, cała Portugalia ma poczucie “rozpoczynającego się święta”.

– Portugalczycy cieszą się z przyjazdu do ich kraju popularnego na całym świecie papieża. Poza tym mogą odpocząć w dniu przybycia Franciszka, gdyż piątek został ogłoszony przez socjalistyczny rząd Antonio Costy dniem wolnym od pracy w sferze budżetowej – dodał Monteiro.

Z szacunków władz samorządowych gminy Fatima wynika, że Franciszkowi od piątku do soboty towarzyszyć będzie ponad milionowy tłum pielgrzymów. Wielu z nich przybędzie tam nie tylko z powodu wizyty papieża, ale też z okazji przypadającej 13 maja setnej rocznicy pierwszego objawienia maryjnego w tej portugalskiej miejscowości. W dniu tym dojdzie do kanonizacji błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto, dwójki małych uczestników objawień z 1917 r.

Ks. Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, przyznał, że z uwagi na brak obowiązku rejestrowania indywidualnych pątników precyzyjne określenie łącznej liczby wiernych w czasie piątkowo-sobotnich uroczystości jest niemożliwe. Wiadomo, że na głównym placu sanktuarium zgromadzi się około 300 tys. osób.

Tymczasem przedstawiciele rządu w Lizbonie szacują, że notowana w ostatnich latach liczba 6 mln gości w Fatimie, w tym roku zostanie znacznie przekroczona. Spodziewane jest przybycie do końca br. łącznie ponad 8 mln osób z całego świata.

Mieszkający w podlizbońskim Sacavem Ricardo Oliveira, który od wtorku idzie pieszo do Fatimy, przyznaje, że w tym roku widoczne jest bardzo duże natężenie ruchu na pielgrzymkowym szlaku między stolicą a Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

– Przypadające na weekend obchody stulecia objawień i wizyta papieża zachęcają do pielgrzymowania do Fatimy. Wprawdzie media będą na bieżąco i szeroko informować o wizycie Franciszka, ale piesza wyprawa pozwala pełniej przeżywać atmosferę święta z powodu pobytu Ojca Świętego w naszym kraju – powiedział PAP Ricardo Oliveira.

Portugalia zastosowała bezprecedensowe środki bezpieczeństwa z okazji wizyty papieża w Fatimie. Nad bezpieczeństwem Franciszka i pielgrzymów czuwać będzie około 700 przedstawicieli obrony cywilnej, a także kilkuset policjantów i żołnierzy.

W związku z przypadającymi na 13 maja centralnymi obchodami stulecia objawień fatimskich w sąsiedztwie sanktuarium ruszy od czwartku szpital polowy. Znajdą się w nim m.in. blok operacyjny, gabinety specjalistyczne, a także około 30 łóżek dla pacjentów potrzebujących natychmiastowej hospitalizacji.

Otwarcie punktu medycznego w pobliżu terenów sanktuarium w Fatimie zapowiedziało też portugalskie pogotowie ratunkowe.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły