22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Protesty w Helskinkach przed szczytem Trump-Putin

Ocena: 0
281

W stolicy Finlandii Helsinkach, gdzie w poniedziałek spotkają się prezydenci USA i Rosji, odbyła się w niedzielę demonstracja, której uczestnicy apelowali o poszanowanie praw człowieka i demokracji oraz o ochronę środowiska.

fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Około 1,5 tys. osób przemaszerowało przez centrum miasta, udając się na Plac Senacki. Tłum wykrzykiwał hasła: "Prawa człowieka dla wszystkich!" i "Helsinki apelują do pana Putina, Helsinki apelują do pana Trumpa!".

Na wiecu zabrali głos artyści, działacze na rzecz ochrony środowiska i politycy.

Organizatorzy niedzielnej akcji "Helsinki Calling" (Helsinki apelują) podkreślali, że nie była ona wymierzona bezpośrednio w prezydentów USA i Rosji, a jej celem było zwrócenie uwagi na kluczowe problemy świata.

Oddajemy cześć duchowi Helsinek... mile widziany jest tu każdy, kto szanuje prawa człowieka i demokrację i nie rozpowszechnia fake newsów – mówił jeden z uczestników demonstracji, 50-letni Timo Heikkinen.

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w poniedziałek rano w Helsinkach z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Finlandia jest gospodarzem szczytu amerykańsko-rosyjskiego, w którym rozmówcą Trumpa będzie tego dnia prezydent Władimir Putin.

Trump wraz z małżonką Melanią przybył rano do rezydencji prezydenta Finlandii – Mantyniemi. Para prezydencka została powitana przez Niinisto i jego małżonkę Jenni Haukio. Przywódcy wyszli na balkon rezydencji, gdzie przez krótki czas podziwiali widok, a następnie zasiedli do śniadania.

Prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Helsinek na rozmowy z przywódcą USA Donaldem Trumpem, które zaczną się w poniedziałek wczesnym popołudniem. Rozmowy zakończą się konferencją prasową, prawdopodobnie nie będzie wspólnej deklaracji – informował Kreml.

Strona rosyjska zapowiadała przed szczytem w Helsinkach, że tematem rozmów Putina z Trumpem będą relacje obu krajów i główne problemy międzynarodowe.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w sobotę nie wykluczył, że w rozmowach prezydentów może pojawić się temat postawienia przez USA zarzutów oficerom rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Jeśli Mnie kto miłuje,
będzie zachowywał moją naukę

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 14,23-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Odchodzi i pozostaje (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter