20 września
czwartek
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Projekt edukacyjny "Naszpikuj się wiedzą"

Ocena: 0
67

Ponad 60 proc. Polaków nie jest w stanie powiedzieć, czym dokładnie jest dawstwo szpiku – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji DKMS. W celu zwiększenia świadomości idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych ruszył projekt edukacyjny "Naszpikuj się wiedzą".

fot. materiały prasowe

Fundacja DKMS, organizator projektu, przekonuje, że wokół procedury oraz samego dawstwa narosło wiele mitów. Dotyczą one m.in. obszarów związanych ze zdrowiem, z procedurą pobierania szpiku, a także kwestii formalnych.

Jak mówiła w środę podczas konferencji prasowej prezes fundacji Ewa Magnucka-Bowkiewicz, w ubiegłym roku na zlecenie fundacji przeprowadzono badanie, z którego wynikało, że 9 na 10 osób wie o dawstwie szpiku i komórek macierzystych. Jednak ponad 60 proc. nie było w stanie odpowiedzieć, co to tak naprawdę oznacza; z kolei co trzeci twierdził, że pobieranie szpiku odbywa się przez punkcję kręgosłupa.

Magnucka-Bowkiewicz podkreśliła, że jest to błędne przekonanie, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i może zniechęcać potencjalnych dawców do rejestracji.

– My edukujemy w ciągu całego roku, edukujemy na akcjach i na naszej stronie internetowej. Natomiast oprócz tego chcemy nadać temu jakieś ramy projektu edukacyjnego i na tej edukacji się skupić. Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku (13 października), jako ten dzień szczególny w kalendarium, wydaje się być bardzo odpowiedni – dodała.

Działania edukacyjne w ramach projektu "Naszpikuj się wiedzą" będą prowadzone kompleksowo, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku. Na stronie internetowej fundacji DKMS (www.dkms.pl) będą publikowane materiały eksperckie, pojawią się również rozmowy z lekarzami, dawcami, a także pracownikami fundacji. Treści edukacyjne będą również publikowane na profilu facebookowym fundacji oraz w materiałach tworzonych na potrzeby mediów.

Projekt poprzedza akcja "Tydzień Świadomości Dawstwa Szpiku", który został zorganizowany w związku z przypadającym 13 października Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku. W jej ramach będą organizowane wydarzenia promujące ideę dawstwa, m.in. akcje rejestracyjne w całej Polsce, np. podczas wydarzeń sportowych.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI